Manyetik alan etkisinin fungusların fizyolojik gelişimi ve biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri
Effects of magnetic field effect on physiological development and biochemical parameters of fungi
  1. Tez No: 670466
  2. Yazar: FIRAT ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 yılları arasında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Laboratuvarlarında yürütülmüştür. Penicillium expansum ve Zymoseptoria tritici fungal etmenlerinin 1.5 Tesla manyetik alan etkisinde fizyolojik ve biyokimyasal tepkileri ölçülmüş, bu değerlerin fungal etmenlerin patojenisitesi veya virulenslik durumuna etki edebilecek biyokimyasal ve fizyolojik parametreler açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Fungal etmenler, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) cihazından üretilen 1.5 Tesla (T) manyetik akıma 0-, 5-, 10-, 20-, 30-, 60 ve 120 dakika süre ile maruz bırakıldıktan sonra 3 hafta süre ile oda sıcaklığında karanlık ortamda inkube edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Laboratory of Faculty of Agriculture in Harran University between 201 8- 2019. Penicilliumexpansumand Zymoseptoria tritici fungal agents were exposed to 1.5 Tesla magnetic field and their physiological and biochemical responses were measured. These values were evaluated in terms of pathogenicity or virulence factors that could be affected physiologically and biochemically. Fungal agents were exposed to 1.5 Tesla (T) magnetic field for 0-, 5-, 10-, 20-, 30-, 60 ve 120 minutes produced by magnetic resonans imaging (MRI) device and incubated for 3 weeks at room temperature in the dark.