BIM-based marina design and semi-automated code checking process
YBM temelli marina tasarımı ve yarı otomatik kod kontrol süreci
- Tez No: 670473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Marina projelerinin tasarım süreci, projelerin ölçeği ve karmaşıklığı nedeniyle zaman alıcıdır. Ayrıca, düzen alternatiflerini incelemek için yinelemeli bir süreci içerir. Tekneler için güvenli seyir ve yanaşma sağlamak, sorunsuz çalışmayı sağlamak, pazar ve kullanıcı beklentilerini karşılamak ve tasarım hatalarını önlemek için tasarım sırasında dikkate alınması gereken uluslararası ve ulusal kurallar ve yönergeler vardır. Bununla birlikte, her tasarım revizyonundan sonra tasarımı kodlara göre kontrol etmek önemli miktarda zaman alır. Bu nedenle, sınırlı sayıda alternatif araştırılabilir ve kod kontrolü ancak tasarım tamamlandıktan sonra gerçekleştirilir. İnşaat projelerinde, kod uygunluk kontrolü çoğunlukla tasarımcılar veya yerel yetkililer tarafından manuel olarak yapılır. Manuel kontrol süreci, uzmanlar tarafından yapıldığında bile tutarsız sonuçlara açıktır. Bu çalışma, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanarak marina tasarımını ve kod kontrolünü kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. BIM, deniz altyapı projelerinin görselleştirilmesi, tasarımının incelenmesi, dokümantasyonu ve bakımı için kullanılabilir. Bununla birlikte, literatürde ve uygulamada, marina tasarımı için BIM kullanımı başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle, bu çalışmada, Autocad Civil 3D ve Revit yazılım araçları kullanılarak gerekli marina nesneleri oluşturulup bir marina projesinin BIM modeli geliştirilmiştir. Parmak iskele, çapa ve botların modele yerleştirilmesiyle yerleşim alternatifleri otomatik olarak oluşturulmuştur. Ayrıca Dynamo aracı yardımıyla kod kontrol işlemi yarı otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen süreç, geleneksel tasarım inceleme sürecinden daha kısa sürede daha fazla marina yerleşim alternatifini değerlendirme potansiyeline sahiptir. Böylelikle tasarım optimize edilebilir ve projelerin kalitesi iyileştirilebilir. Ek olarak, bu çalışmanın kıyı yapısı projelerinde BIM teknolojilerini ve kavramlarını kullanma potansiyelini ortaya koyması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The design process of marina projects is time-consuming due to the scale and complexity of the projects. It also involves an iterative process for studying layout alternatives. There are international and national codes and guidelines that should be considered during design to provide safe navigation and berthing for boats, enable smooth operation, meet market and user expectations, and avoid design mistakes. However, checking the design against codes after each design revision takes considerable amount of time. Therefore, a limited number of alternatives can be explored and code checking is performed only after the design is complete. In construction projects, code compliance checking is mostly performed by designers or local authorities manually. Manual checking process is vulnerable to inconsistent results even when performed by experts. This study aims to facilitate marina design and code checking by utilizing Building Information Modeling (BIM). BIM can be used for visualization, design review, documentation, and maintenance of marine infrastructure projects. However, in the literature and practice, BIM utilization for marina design is in its infancy. Therefore, in this study, the BIM model of a marina project was developed using Autocad Civil 3D and Revit software tools, by creating the required marina objects. The layout alternatives, by placement of finger piers, anchors and boats, were generated automatedly. Moreover, with the help of Dynamo tool, the code checking process was executed semi-automatically. The proposed process has a potential to evaluate more marina layout alternatives in a shorter time than the traditional design review process. Thus, the design can be optimized, and the quality of the projects can be improved. Additionally, it is expected that this study can present the potential of using BIM technologies and concepts in coastal structure projects.