Siyasal katılım çerçevesinde İstanbul gönüllüleri deneyimi
Istanbul volunteers experience in the framework of political participation
  1. Tez No: 670474
  2. Yazar: NİLGÜN PINAR METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez, Mart 2019 İstanbul yerel seçimlerinde İstanbul Gönüllüleri adını alarak ortaya çıkan, seçimin tekrar edilmesiyle Haziran 2019'da kısa sürede 180.000 gönüllüyle dikkat çekici bir katılıma ulaşan sivil oluşumu incelemektedir. İstanbul Gönüllüleri, siyasal partiler yoluyla siyasi katılıma bir alternatif olarak ortaya çıkan ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla gönüllü katılıma örnek teşkil eden bir oluşum olarak, seçim sürecinde ortaya çıkan çeşitli faktörler çerçevesinde analiz edilmektedir. Bu çalışmada İstanbul Gönüllüleri üç ardışık dönemde incelenmekte, ilk olarak 31 Mart 2019'daki seçime kadar sandık ve seçim gözetim gönüllüsü oldukları dönem, ardından seçimin iptali ve yenilenmesine karar verilmesiyle kampanya gönüllüsü oldukları döneme ve nihayet seçimlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi kent gönüllülüğü yapılanmasına ve faaliyetlerine değinilmektedir. Tezin teorik bölümünde, temsili demokrasinin etkisini kaybetmeye başlamasından, sivil toplumun gelişiminden ve Türkiye'de varlık kazanmasından bahsedilmektedir. Kentleşme ve yerel siyasetin önemine vurgu yapılarak, Lefebvre' in şehir hakkı kavramını kent sosyolojisine taşıması ve kentleşmede neoliberalizmin etkisi tartışılmakta, Avrupa Kentsel Şartlarında da yer alan kentsel gelişmenin temelinin yerel yönetimlerde“halkın doğrudan katılımının sağlanması”olduğuna bağlantı yapılmaktadır. Bu çalışmada niteliksel araştırma yöntemine başvurularak, İstanbul Gönüllülerinin kurucu ve koordinatör kadrosundan kişilerle ve yerel yapılanmada yer alan kişilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, bu oluşuma yüksek katılımın nedenleri, motivasyon ve başarı sağlamada kullanılan yöntemler irdelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de siyasi söylemle ortaya çıkmış olan bir gönüllü grubunun ne ölçüde siyaset dışı algılanabileceği, olası bir yeni seçimde ya da belediye değişiminde ne şekilde aksiyon alacağı, sivil toplum, siyasi katılım, kent gönüllülüğü ve kent hakkı kavramlarıyla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the civil formation that emerged as the Istanbul Volunteers in the March 2019 Istanbul local elections, which reached a remarkable participation in a short time with 180,000 volunteers in June 2019 after the election was repeated. Istanbul Volunteers are analysed within the framework of various factors emerging during the election process, as an alternative to political participation through political parties and an example of voluntary participation through non-governmental organizations. In this study, Istanbul Volunteers were examined in three consecutive periods, first the period when they were ballot box and election surveillance volunteers until the elections on March 31, 2019, then the period when they were campaign volunteers after the decision to cancel and renew the election, and finally when they became Istanbul Metropolitan Municipality urban volunteers after the elections. In the theoretical part of the thesis, the downtrend of representative democracy and the development of civil society in Turkey is mentioned. Emphasizing the importance of city and local politics, Lefebvre's bringing the concept of city right to urban sociology and the effect of neoliberalism in urbanization are discussed and the subject is linked to the basis of urban development being“ the direct participation of the people in local governments”, as included in the European Declaration of Urban Rights, In this study, in-depth interviews were conducted with the founding and coordinator staff of the Istanbul Volunteers and people in the local organization by using the qualitative research method. In the research, the reasons for high participation in this gathering, their motivation and the methods used to achieve success were examined. It is also detected to what extent politics could be left out of a volunteer group, that emerged with the political discourse in Turkey. It was discussed how to react in a possible new election or municipal change, together with the concepts of civil society, political participation, urban volunteering and right to the city.