Huzurevinde kalan yaşlılarda kinezyofobinin fonksiyonel parameterlerle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relation of kinezophobia with functional parameters in the elderly in the nursing home
- Tez No: 670580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde kinezyofobinin fonksiyonel parametrelerle ilişkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız kinezyofobi ile ilişkili yaş, denge, düşme korkusu, günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk durumlarının yaşlı bireylerde incelenmesini kapsar. Bu çalışmaya yaş ortalaması 76,02±8,30 yıl ve yaş aralığı 61-93 yıl olan 48 yaşlı dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan yaşlı bireylerin bilişsel fonksiyonları Mini Mental Durum Testi ile; ağrı şiddeti Vizuel Analog Skalası ile; kinezyofobi seviyeleri Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile; denge güven seviyeleri Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği ile; düşme korkuları Düşme Etkinliği Ölçeği ile; günlük yaşam ve enstrümantal günlük yaşam aktiviteleri Bartel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Lawton-Brody Enstrümantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ile; yaşam kalitesi seviyeleri Nottingham Sağlık Profili ile; fiziksel aktiviteleri Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği ile; fiziksel uygunlukları ise Senior Fitness Testi ile değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak, olguların sosyo-demografik özellikleri de kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between kinesiophobia and functional parameters in elderly people living in nursing homes. Our study includes the examination of age, balance, fear of falling, activities of daily living, physical activity and physical individuals associated with kinesophobia. This study included 48 elderly people with a mean age of 76.02 ± 8.30 years and an age range of 61-93 years. The cognitive functions of the elderly individuals participating in the study with the Mini Mental State Test; pain intensity by Visual Analogue Scale; kinesiophobia levels were measured by the Tampa Kinesophobia Scale; balance confidence levels with Activity Specific Balance Confidence Scale; fear of falling was determined by Falling Efficiency Scale; daily life and instrumental daily life activities with Bartel Daily Living Activities Index and Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale; quality of life levels with Nottingham Health Profile; physical activities with the Physical Activity Scale for the Elderly; Their physical fitness was evaluated with the Senior Fitness Test. In addition to these, the socio-demographic characteristics of the cases were also recorded.