Hayvansal atık kaynaklı biyogaz tesisinin gübrenin satışına yönelik risk ve duyarlılık analizi
Risk and sensitivity analysis of biogas plant's manure sales welded by animal waste
- Tez No: 670597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde artan enerji ihtiyacı nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmaktadır. Alternatif bir enerji kaynağı olarak biyokütleden enerji üretimi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Biyogaz üretiminde, bu kaynaklara dayalı yatırım yapılmadan önce teknik ve mali fizibiliteler iyi analiz edilmelidir. Teknik ve mali fizibilitede girdilerin maliyetleri kadar üretilen ürünlerin satışı da büyük etki göstermektedir. Biyogaz tesislerinde elektrik üretimi en önemli gelir kaynağı gibi gözükmektedir. Ancak eğer üretilen gübre satılabilir forma getirilirse bir gelir kaynağı olarak ele alınabilir. Bu çalışmada, hayvansal atıklara dayanan 1 MW kapasiteli bir biyogaz tesisi ele alınmış, oluşacak gübrenin satışının fizibilite üzerine olan etkileri incelenmiştir. Yatırım, elektrik üretmenin yanı sıra gübre satışına yönelik hazırlanmış ve bu yatırımın risk ve duyarlılık analizleri yapılmıştır. Satılabilir forma getirilen gübrenin satışı ile yapılan fizibilite raporunda amortisman süresi 4,82 yıl olarak hesaplanmıştır. Duyarlılık analizinde ise öngörülen elektrik satışının %10 artması durumunda amortisman süresi 4,39 yıl olarak hesaplanmıştır. Finansal fizibilite analizinde net bugünkü değer incelenmiştir. Projedeki gelir ve giderlerin değişmesi durumunda net bugünkü değer etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the tendency towards renewable energy sources is growing due to increasing energy need. As an alternative energy source, energy production from biomass is among the renewable energy sources. In biogas production, technical and financial feasibility should be analyzed well before investing on these resources. In technical and financial feasibility, the sales of the manufactured products have a great effect as well as the costs of the inputs. Electricity generation in biogas plants seems to be the most important source of income. However, if the produced fertilizer is put into a salable form, it can be considered as a source of income. In this study, a biogas plant with a capacity of 1 MW based on animal wastes was considered, and the effects of the sale of the fertilizer on the feasibility were examined. The investment was prepared for the sale of fertilizers as well as electricity generation and risk and sensitivity analysis of this investment were made. In the feasibility report made with the sale of the fertilizer which brought into a salable form, the amortization period was calculated as 4,82 years. In the sensitivity analysis, if the projected electricity sales increase by 10%, the depreciation period is calculated as 4,39 years. In the financial feasibility analysis, the net present value was examined. In case of changes in the income and expenses in the project, the net present value effects are shown.