Uzun yakıt dağıtım borularına uygulanan darbesel etki yerinin kablosuz sensörler ve lora radyosu kullanarak belirlenmesi
Determination of the impact distance applied on long fuel distribution pipes using wireless sensors and lora radio
  1. Tez No: 670618
  2. Yazar: SELİM SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında katı cisimler üzerinde oluşan bir sesin kaynağının yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öyle ki; uzak mesafelere ulaşan su veya yakıt borusu gibi cisimlerin üzerinde ani darbe ile oluşan sesin konumunu bu cisimlere belirli aralıklarla yerleştirilmiş algılayıcılar kullanılarak algılamak hedeflenmiştir. Aynı zamanda algılayıcılar arasındaki haberleşme ve verilerin işlendiği işleme merkezi ile yapılacak haberleşme için birbirine ayrık olarak senkronlanmış LoRa radyoları kullanılmaktadır. Çalışmanın önemli bir kısmını katı cisimlerde ses kaynağının konumlandırması oluştururken kayda değer diğer bir kısmını da LoRA radyolarının senkronlanması ve alınan işaretlerin birlikte değerlendirmesi için yapılan çalışmalar almıştır. Bu haliyle çalışma ayrık zamanda çalışan algılayıcılar kullanılarak yapılan işaret kaynağı konumlandırması konusunda olmaktadır. Esasen algılayıcılar arasındaki mesafeler arttığında, konumlandırma doğruluğu da artmaktadır. Mesafenin uzaması yankıların, gürültü ve gürültü gibi parazitlerin etkilerini de artırmaktadır. Buna rağmen, kablosuz radyo haberleşme verileri yoluyla konumlandırma, algoritmalarının konumlandırma yeteneğini genişlemiş ve doğrulukları oldukça güvenilir bir seviyeye gelmiştir. Dolayısıyla önerilen yöntemler ve yapılan çalışmalar, bir makinedeki bir çatlağın veya bir atölye alanındaki sorunlu yerin konumlandırılması gibi konumlandırma uygulamalarının kullanım alanlarının da genişletilmesini vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to determine the source of a sound occurred on solid objects. Such that; It is aimed to detect the position of the sound caused by sudden impact on objects such as water or fuel pipes reaching long distances by using sensors placed at certain intervals on these objects. At the same time, separately synchronized LoRa radios are used for communication between the sensors and the processing center where the data is processed. While a significant part of the work is the positioning of the sound source in solid objects, another noteworthy part has been the work done for the synchronization of LoRa radios and the evaluation of the received signals together. Therefore, the study is about the signal source positioning made by using the sensors working in discrete time. In fact, as the distances between the sensors increase, the positioning accuracy also increases although the longer the distance, the greater the effects of echoes, noise and interference. However, positioning via wireless radio communication data has expanded the positioning ability of its algorithms, and their accuracy has reached a highly reliable level. Therefore, the proposed methods and studies promise to expand the usage areas of positioning applications such as locating a crack in a machine or a problem place in a workshop area.