Sentetik etanol ve tarımsal etanol spektroskopik verilerinin karşılaştırılması
Comparison of synthetic ethanol and agricultural ethanol spectroscopic data
  1. Tez No: 670620
  2. Yazar: AHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma doğada sabit oranda bulunan kararsız 14C izotop atomunun sıvı sintilasyon yöntemi ile araştırılması ve etil alkolün tarımsal veya sentetik olup olmadığının tespiti üzerine oluşturulmuştur. Temel olarak sintilasyon yöntemi 14C izotop sayımı yapar. Etil alkol, tarımsal ve sentetik kökenli olmak üzere iki farklı yolla üretilir. Sentetik etil alkol petrol, kömür ve gaz gibi kaynaklarından, çeşitli aşamalardan geçerken, tarımsal etil alkol ise şeker pancarı, mısır, incir, üzüm gibi tarım ürünlerinin çeşitli mayalanma aşamalarından geçerek elde edilmesi esasına dayanır. Bu çalışmamızda 14C izotop atomlarını içeren tarımsal etanolün sıvı kokteyl uyarımı ile oluşan fotolüminesans ve kemilüminesans ışıma yaparak sayım yaptığı ve sentetik etanolde bulunan 12C izotop atomlarının ise etkilenmeden kaldığı görülmüştür. Bununla birlikte tarımsal ve sentetik etanolün FTIR spektroskopisi, kırılma indisi, yoğunluk gibi yöntemlerle aralarındaki belirgin farklar deneysel çalışmalarla gözlemlendi. Bunun sonucunda, bu çalışma bir etanol örneğinin köken itibariyle tarımsal veya sentetik olduğu veya hangi oranda karışım içerdiği gibi sorunlara çözüm sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was created by investigating the unstable 14C isotope atom found in nature at a constant rate by liquid scintillation method and determining whether ethyl alcohol is agricultural or synthetic. Basically the scintillation method counts the 14C isotope. Ethyl alcohol is produced in two different ways, agricultural and synthetic. While synthetic ethyl alcohol passes through various stages from resources such as oil, coal and gas, agricultural ethyl alcohol is based on the principle of obtaining agricultural products such as sugar beet, corn, fig, and grape through various fermentation stages. In this study, it was observed that agricultural ethanol containing 14C isotope atoms counted by photoluminescence and chemiluminescence emitted by liquid cocktail stimulation, and the 12C isotope atoms in synthetic ethanol remained unaffected. However, significant differences between agricultural and synthetic ethanol using methods such as FTIR spectroscopy, refractive index and density were observed in experimental studies. As a result, this study solved the problems such as whether an ethanol sample is agricultural or synthetic in origin or to what ratio it contains a mixture.