Vermikompost ve mikoriza uygulamalarının arpa gelişimi ile rizosferdeki bazı enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of vermicompost and mycorrhiza applications on barley growth and some enzyme activities in rhizosphere
- Tez No: 670626
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Arpa gelişimi ile kök bölgesi alkalin fosfataz ve β-glikosidaz enzim aktiviteleri üzerine vermikompost ve mikorizanın ayrı ayrı ve birlikte uygulanmasının etkileri araştırılmıştır. Çalışma serada yürütülmüştür. Vermikompostun dört farklı dozu (%0, %5, %10 ve %15) ile mikorizanın (Mikorizalı ve mikorizasız) iki dozu ayrı ayrı ve birlikte toprağa uygulanmıştır. Ekimden 10 hafta sonra hasat edilen bitkilerin, gövde ve kök ağırlıkları, bitki boyu, kök uzunluğu, arpa yapraklarında fotosentetik pigment, yaprak su içeriği, malondialdehit içeriği incelenmiştir. Uygulamaların incelenen özellikler üzerinde etkileri farklılık göstermiştir. Vermikompostun %15'lik dozu ile mikorizanın birlikte uygulanması bitki boyunu, kök uzunluğunu, yaprak su içeriğini, klrofil içeriğini arttırmıştır. Uygulamaların kök bölgesi enzimlerinden alkalin fosfataz ve β-glikosidaz enzim aktiviteleri üzerine etkileri farklılık göstermekle birlikte kontrolle karşılaştırıldığında tüm uygulamalarda aktivite artmıştır. En yüksek aktivite Vermikompostun %15'lik dozu ile mikorizanın birlikte uygulanması sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of applying vermicompost and mycorrhiza separately and together on barley growth and root zone alkaline phosphatase and-glycosidase enzyme activities were investigated. The study was conducted in a greenhouse. Four different doses of vermicompost (0%, 5%, 10% and 15%) and two doses of mycorrhizal (with and without mycorrhizal) were applied to the soil separately and together. Stem and root weights, plant height, root length, photosynthetic pigment in barley leaves, leaf water content, malondialdehyde content of the plants harvested 10 weeks after planting were examined. The effects of the applications on the properties examined differed. The combined application of 15% of vermicompost and mycorrhiza increased plant height, root length, leaf water content, and chlorophyll content. Although the effects of the applications on alkaline phosphatase and β-glycosidase enzyme activities, which are among the root zone enzymes, differ, the activity increased in all applications compared to the control. The highest activity was obtained by applying the 15% dose of Vermicompost together with mycorrhiza.