Domates öz nekrozu hastalığı'na vermikompost, mikoriza ve potasyum gübrelemesinin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of mycorrhiza, vermicompost and potassium fertilization on tomato pith necrosis disease
- Tez No: 719506
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pseudomonas cichorii'nin neden olduğu domates öz nekrozu hastalığı verim kayıplarına sebep olan tohum ve toprak kaynaklı bakteriyel hastalıklardan biridir. Bu çalışmada Mersin ili Erdemli ilçesi örtüaltı domates yetiştiriciliği yapılan alanlarda öz nekrozu belirtileri gösteren bitkiler toplanmıştır. Ardından hasta bitkilerden patojenik bakteri izolasyonu ve LOPAT testleriyle MALDI TOF MS ile tanısı yapılmıştır. Öz nekrozu hastalığını baskılamada vermikompost, mikoriza ve potasyum gübrelemesinin teksel, ikili ve üçlü kombinasyonlarının etkileri saksı denemeleriyle araştırılmıştır. Uygulamaların tümü %52-74 oranında hastalığı baskılamada başarılı olmuştur. Uygulamalar içerisinde en başarılı uygulama hastalığı %74 oranıyla baskılayan Mikoriza uygulaması olmuştur. Ardından vermikompost, vermikompost+mikoriza, vermikompost+potasyum, mikoriza+potasyum uygulamaları hastalığı %68-71 oranlarında hastalığı engellemiştir. Diğer başarılı uygulamalar ise %62 ile üçlü kombinasyonda ve %52 ile sadece potasyum gübrelemesinde elde edilmiştir. Bitki besin alınımını iyileştirici etkisi olan ve hastalıklara dayanıklılığı uyaran bu uygulamaların Öz Nekrozu Hastalığı'nın mücadelesinde başarıyla kullanılabileceği bu çalışmayla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato Pith Necrosis Disease caused by Pseudomonas cichorii, is one of the seed-borne and soil-borne bacterial diseases causing important yield losses. In the study, diseased plants by pith necrosis were collected from tomato greenhouses, located in Erdemli district of Mersin province. Then, pathogenic bacterial strains were isolated from diseased plants and identified by LOPAT tests and MALDI TOF MS. The efficacy of vermicompost, mycorrhiza and potassium fertilization with alone, double and triple combinations on suppressing the pith necrosis disease were investigated in pot experiments. All of the treatments reduced the disease by 52-74% ratios. Among the applications, mycorrhiza treatment was the most successful one with a rate of % 74. Then, vermicompost, vermicompost+mycorrhiza, vermicompost+potassium, and mycorrhiza+potassium applications prevented the disease with 68-71% ratios. Other successfull applications were obtained with % 62 in triple combination and % 52 in potassium fertilization. The research has been shown that vermicompost, mycorrhiza and potassium fertilization which have induced resistance and improved the nutrient uptake of plants can be used successfully against Tomato Pith Necrosis Disease.