Farklı organik gübre uygulamalarının Boğazkere (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinin verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of different organic fertilizer applications on the production and some quality characteristics of Bogazkere (Vitis vinifera L.) grape variety
  1. Tez No: 720301
  2. Yazar: BERFİN KIZGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, farklı organik gübre uygulamalarının Boğazkere üzüm çeşidinin (Vitis vinifera L.) verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu uygulamalar: mikoriza gübresi, yarasa gübresi, çiftlik gübresi, kompost, vermikompost ve ticari organik gübre olarak gerçekleştirilmiştir. Gübre uygulamaları farklı form ve dozlarda olmak üzere toplam 28 uygulama şeklinde yapılmıştır. Organik gübre uygulamalarının verim ve salkım özellikleri üzerine etkisinin sonuçları incelendiğinde en yüksek omca verimi değeri 15,22 kg ile 100 cc Mikoriza uygulamasından; dekara verim değeri 2.526,69 kg/da ile 100 cc Mikoriza uygulamasından; salkım ağırlığı değeri 289,82 g ile 75 cc sıvı formda kompost uygulamasında; salkım eni değeri 14,43 cm ile 2.5 kg sıvı formda vermikompost uygulamasından; salkım boyu değeri ise 18,20 cm ile 2 kg sıvı formda vermikompost uygulamasından ve salkım büyüklüğü değeri ise 220,15 ile 2 kg sıvı formda vermikompost uygulamasından elde edilmiştir. Tane ile ilgili özellikler incelendiğinde, en yüksek 100 tane hacmi değeri 33,33 ml ile 150 g Ticari Gübre uygulamasından; 100 tane ağırlığı değeri 289,62 g ile 100 cc Mikoriza uygulamasından; tane eni değeri 16,04 mm ile 100 cc Mikoriza uygulamasından; tane boyu değeri 17,56 mm ile 100 cc Mikoriza uygulamasından ve tane büyüklüğü değeri ise 284,73 ile 100 cc Mikoriza uygulamasından elde edilmiştir. Şıra özellikleri üzerine etkisi incelendiğinde, en yüksek pH değeri 3.53 ile 25 cc sıvı formda kompost uygulamasından; SÇKM değeri % 19,43 ile 100 cc Mikoriza uygulamsından ve asitlik değeri ise 1,30 g/l ile 75 cc katı formda vermikompost uygulamasından elde edilmiştir. Organik gübre uygulamalarının yaprakların makro element içerikleri üzerine etkisi incelendiği zaman en yüksek N değeri % 2,38 ile 75 cc sıvı formda vermikompost uygulamasından; K değeri % 1,27 ile 2 kg katı formda vermikompost uygulmasından ve P değeri ise % 0,16 ile 20 g ticari gübre uygulamasından elde edilmiştir. Organik gübre uygulamalarının yaprakların mikro element içerikleri üzerine etkisi incelendiği zaman en yüksek Fe değeri 429 mg/kg 10 g Ticari gübre uygulamasından; Zn değeri 19 mg/kg yarasa gübresi 600 cc, ticari gübre 10 g ve kontrol uygulamalarından elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre yapılan organik gübre uygulamalarından Boğazkere üzüm çeşidinde verim ve kalite özelliklerinde en yüksek değerlerin elde edildiği mikoriza uygulaması organik üzüm yetiştiriciliğinde önerilebilecek bir uygulama olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different organic fertilizer applications on the yield and some quality characteristics of Bogazkere grape variety (Vitis vinifera L.) were investigated. These applications; control (K), mycorrhizal manure (M), bat manure (YG), farm manure (WG), solid form compost (KM1), liquid form compost (KM2), solid form vermicompost (VC1), liquid vermicompost (VC2) and commercial organic fertilizer (TG) were used. When the results of the effects of different organic fertilizer applications on yield and cluster characteristics are examined, the highest vine yield value is 15.22 kg from M application with 100 cc; a yield value is 2.526.69 kg/da per decare from M application with 100 cc; cluster weight value is 289.82 g from KM2 application with 75 cc; a cluster width value is 14.43 cm from VC2 application with 2.5 kg; the cluster length value is 18.20 cm from VC2 with 2 kg and the value of the cluster size is 220.15 from VC2 with 2 kg was obtained from the application. When the grain-related features are examined, the highest 100 grain volume value is 33.33 ml from TG application with 150 g; 100 grain weight value is 289.62 g from M application with 100 cc; a grain width value is 16.04 mm from M application with 100 cc; grain lenght value is 17.56 mm from M application with 100 cc and grain size value is 284.73 mm from M application with 100 cc was obtained. When the effect on the grape juice properties is examined, the highest pH value is 3.53 from KM2 application with 25 cc; the SÇKM value is 19.43% from M application with 100 cc and the acidity value is 1.30 g/l from VC1 application with 75 cc was obtained. When the effect of organic fertilizer applications on the macro element contents of the leaves is examined, the highest N value is 2.38%, and 75 cc of vermicompost application in liquid form; The K value was obtained with 1.27% from the application of 2 kg of vermicompost in solid form, and the P value with 0.16% from the application of 20 g commercial fertilizer. When the effect of organic fertilizer applications on the micro element contents of the leaves was examined, the highest Fe value was 429 mg/kg 10 g. Zn value was obtained from 19 mg/kg bat fertilizer 600 cc, commercial fertilizer 10 g and control applications. According to the general results, it is important to get clear results for repeat the same study in the following years in order to increase yield and quality with organic fertilizer applications in Bogazkere grape variety.