Mimari pratiğin kitaba dönüşümü: Türkiye'de mimarların tasarladığı monografiler
The transformation of architectural praxis to book: Monographs designed by architects in Turkey
- Tez No: 670645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT SÜDÜAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Matbaanın icadıyla eş zamanlı olarak mimarlık kitapları, teorik ve yapısal bilginin dolaşımını sağlamış, pratiğin farklı coğrafyalarda uygulanması için önemli kaynaklar olmuştur. Mimarlar, tasarladıkları projeleri akademik ve profesyonel hayatlarında farklı mecralarda ve formatlarda sunmak durumundadır. Aktarmak, göstermek, arşivlemek gibi çeşitli motivasyonlarla kitap yapan mimarlar, monografilerinin editörlüğünü ve tasarımını üstlenmeye teşnedir.“Mimari Pratiğin Kitaba Dönüşümü: Türkiye'de Mimarların Tasarladığı Monografiler”adlı tez çalışması, mimarlık kitaplarının bileşenlerini ve kitap mecrasında bu bileşenlerin ilişkisini incelerken, 16. yy'dan günümüze mimarların tasarladığı monografileri tarar ve Türkiye'de mimarların grafik tasarımcılarla olan iş birliğini, kendi tasarladıkları monografilerde içeriği nasıl inşa edip, kitap nesnesi haline getirdiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the invention of the printing press, the architectural books enabled the circulation of theoretical and structural knowledge and became the crucial sources for the application of architectural practices in different regions of the world. In their academic and professional lives, architects are obliged to present their projects in various formats and media. Architects that are making books with different motivations such as to transfer, to show, to archive, incline to design and edit their own monographs.“The Transformation of Architectural Praxis to Book: Monographs Designed by Architects in Turkey”while analysing the components of the architectural books and their relationship also scan the monographs designed by architects from the 16th century to our day and examines the cooperation between architects and designers in Turkey, the way architects build the content in the monographs they design and the way they transform this content it into a book object.