Kardiyak cerrahi hastalarında erektör spina plan bloğunun akut ve kronik ağrı skorları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of erector spina plan block in cardiac surgery patients in terms of acute and chronic pain scores
  1. Tez No: 670644
  2. Yazar: MUHAMMET SAİT YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE SARKILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın birincil amacı kardiyak cerrahi hastalarında Erektör Spina Plan Bloğunun (ESPB) postoperatif analjezik etkisinin dinamik akut ağrı skorlarını da içeren farklı ağrı skorları aracılığıyla araştırılması ve bu çerçevede literatürde eksikliğini gözlemlediğimiz ESPB'nin kardiyak cerrahi hastalarında kronik ağrı tablosuna etkisinin ortaya konulmasıdır. Çalışmamızın ikincil amacı ise ESPB'nin ekstübasyon zamanına, oral alım zamanına, taburculuk zamanına ve yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) kalış zamanına etkisinin araştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışma, 01 Aralık 2019 – 01 Aralık 2020 tarihleri arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde Açık Kalp Cerrahi'si operasyonu geçirmiş hastalarda, postoperatif analjezi amaçlı Ultrasonografi (USG) eşliğinde ESPB uygulanmış ve ESPB uygulanmamış hastaların kayıt altına alınan verileri incelenerek yapılmıştır. Hastalar, dosya kayıtlarına bakılarak uygulanan analjezi yöntemine göre Grup ESP ve Grup Kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların kayıt altına alınan demografik verileri, intraoperatif verileri, YBÜ' de ekstübasyon sırası (0.saat) ve sonrası 2-4-6-12-24-48. saat, taburculuk dönemi, 3.ay istirahat-dinamik ağrı takip skorları ve YBÜ'de hastalara uygulanan kurtarma analjezikleri değerlendirmeye alındı. Ayrıca hastaların entübe kaldıkları süreler, bulantı-kusma verileri, oral alım zamanları, YBÜ' de kalış ve taburculuk zamanları da incelenerek değerlendirmeye alındı. BULGULAR: Grupların değerlendirmeye alınan 0-2-4-6-12-24. saat NRS, VRS, FPRS ve PHHPS skorları, kurtarma analjezikleri, preoperatif ve intraoperatif verileri, entübasyon süreleri, bulantı-kusma insidansları, oral alım zamanları, yoğun bakımda kalış ve taburculuk zamanları açısından her iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The primary purpose of our study is to investigate the postoperative analgesic effect of ESPB in cardiac surgery patients through different pain scores, including dynamic acute pain scores, and to reveal the effect of ESPB on chronic pain in cardiac surgery patients, which we have observed in the literature. The secondary aim of our study is to investigate the effect of ESPB on extubation time, oral intake time, discharge time and stay in the intensive care unit. METHOD: The study was conducted by examining the recorded data of patients who had undergone Open Heart Surgery between December 01, 2019 - December 01, 2020, and patients who underwent ESPB with ultrasonography (USG) for postoperative analgesia and who did not receive ESPB. The patients were divided into two groups as Group ESP and Group Control according to the analgesia method applied based on file records. Recorded demographic data of the patients, intraoperative data, extubation sequence in the ICU (0. hour) and after 2-4-6-12-24-48 hours, discharge period, 3rd month rest-dynamic pain follow-up scores and ICU rescue analgesics applied to the patients were evaluated. In addition, the duration of intubation of the patients, nausea-vomiting data, oral intake times, stay in the ICU and discharge times were also evaluated. RESULTS: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of 0-2-4-6-12-24. hour Numeric Rating Scala (NRS), Verbal Rating Scala (VRS), Face Pain Rating Scala (FPRS) and Prince Henry Hospital Pain Score (PHHPS) data, recovery analgesics, demographic features, intraoperative hemodynamic and surgical data, duration of intubation, nausea-vomiting data, oral intake times, ICU stay and discharge times. (p > 0.05).