The analysis of Marguerite Duras's the malady of death: Sexual difference and homonegative fantasies
Marguerite Duras'ın Ölüm Hastalığı eserinin analizi: Cinsiyet farklılığı ve homonegatif fantaziler
  1. Tez No: 670673
  2. Yazar: KAREL BENSUSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, French Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Fransız edebiyatının yirminci yüzyılda öne çıkan yazarlarından Marguerite Duras'ın edebi eserlerinin Duras'ın yaşamı boyunca gördükleri ilgi hala sürmektedir. Duras'ın Ölüm Hastalığı (The Malady of Death) adlı kitabı, farklı perspektiflerden analiz edilerek en çok çalışılan eserlerinden biri olmuştur. Araştırma sorum, metinde gözlemlenen, ataerkillik eleştirisi olarak kullanılan cinsiyet farklılığı kavramının, metnin yeniden ürettiği homonegatif söylemlerle hangi yollarla ilişkili olduğunun analiz edilmesine yöneliktir. İlk olarak, cinsiyet farklılığı düşüncesinin metindeki kullanım biçimini, ağırlıklı olarak Irigaray'ın teorisiyle tartışarak ve ayrıca kitapta yer alan sessizlik, uyku, aşk ve ölüm gibi ana temalarla da ilişkilendirerek inceliyorum. İkinci olarak, metnin homonegatif söylemlerini, Duras'ın diğer kitapları ve röportajlarıyla, Irigaray'ın teorisi başta olmak üzere cinsiyet farklılığına dayanan feminist teorik ve etik iddialarla ve o dönemde Fransa'da üretilen homonegatif söylemlerle diyaloğa sokarak inceliyorum. Cinsiyet farklılığı ve homonegativite arasındaki bağı kavrayabilmek için,“ötekiliğin kusuru”retoriğinin ve Duras'ın ataerkil erkeği erkek eşcinselle birleştirmesinin metinsel, bağlamsal ve söylemsel izini sürüyorum.
Özet (Çeviri)
The literary works of Marguerite Duras, a prominent writer of French literature in the 20th century, still maintain the interest they received during her lifetime. Her piece The Malady of Death has been one of her most studied works, subject to analyses from differing perspectives. My research question is the analysis of how the concept of sexual difference, employed as a critique of patriarchy, observed within the text is interrelated with the homonegative discourses reproduced by the text. First, I investigate the use of the idea of sexual difference within the text, by discussing it mainly with Irigaray's theory. Besides, I also engage with major themes appearing in the book, such as silence, sleep, love, and death. Second, I analyze the text's homonegative discourses by putting it in dialogue with Duras's other books and interviews, theoretical and ethical claims of sexual difference feminism, especially Irigaray's theory, and the homonegative discourses produced within France at the time. For grasping the link between sexual difference and homonegativity, I trace the rhetoric of the flaw of otherness and Duras's conflation of the patriarch with the homosexual at textual, contextual, and discursive levels.