A biographical analysis of Married to a Bedouin by Marguerite Van Geldermalsen
Marguerite Van Geldermalsen'den Bir Bedevi ile Evli nin biyografik analizi
  1. Tez No: 675798
  2. Yazar: ASMA MUSTAFA.SALEH TOUMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Van Geldermalsen'in romanı: Bir Bedeviyle Evli, Yeni Zelandalı bir genç kızın, orta doğu boyunca bir yolculuğa çıkan ve hayatı değiştiren olaylarla karşılaşmak için Petra'da duran bir kızın hikayesidir. Yazar, Muhammed'le Evlenmeye karar vermekten Petra göçebelerinin mağaralarını sekiz yıl sonra modern bir yerleşime bırakmak zorunda kaldıkları anlara kadar kendi yaşam deneyimini ayrıntılı olarak anlattı. Roman, yazarın hayatının kaderini değiştiren önemli bir dönemi için bir otobiyografi olarak görülüyor. Bu araştırmadaki biyografik analiz, yazar ve metin arasındaki ilişkiyi anlamak için yapısal bir form kullandı. Üç ana yön analiz edildi: karakter, teknik ve tema. Karakter olarak, okuyucunun romanda yazarın aktardığı sözleri, etkileşimleri, düşünceleri ve çatışmaları anlamasına izin veren benlik tarihi sağlanır. Van Geldermalsen, gençlik yıllarında düşüncelerini ve tutumlarını etkileyen fikirleri ve hareketleri tanımladı ve Batı kültürünün bazı kısımlarını yeni Doğu bağlamına taşıdı. Yazar, maceracı ve göçebe doğasıyla uyumlu, gerçek ve mutlu bir yaşam deneyimine girmesine izin veren kocası Mohammad'e minnettarlığı olan romanı yazma motivasyonu hakkında açıkça konuştu. Teknikte yazarın verdiği detaylar okuyucuya aktarılan anlam ve duyguları zenginleştirdi. Bir otobiyografi gibi yaklaşıldığı için, romanın makul miktarda hayal gücü vardı. Roman, benlik ve bağlam arasında gelişimine katkıda bulunan güçlü bir ilişkiyi tasvir ediyordu. Temada, romanda yazar tarafından belirli değerler, inançlar ve fikirler vurgulanmıştır. Yazarın sevgiyle büyüdüğü özgürlük ve kadın bağımsızlığı değerleri sürekli olarak vurgulanmış ve van Geldermalsen'in karar vermesinde farklı vesilelerle etkili olmuştur. Yazar hayat hikayesini değerlendirdi ve Muhammed'le evlenip Petra'nın mağaralarında yaşama kararını almaya değeceğine olan inancında ısrar etti.
Özet (Çeviri)
The novel of van Geldermalsen: Married to a Bedouin is a story of a teenager girl from New Zealand, who was taking a trip across the middle east and stopped at Petra to encounter life changing events. The author narrated her own life experience in detail, from taking the decision to Marry Mohammad to the moments the nomads of Petra had to leave their caves to a modern settlement eight years later. The novel is viewed as an autobiography for a significant era of the author's life, which changed her destiny. The biographical analysis in this research used a structural form to understand the relationship between the author and the text. Three main aspects were analysed: character, technique, and theme. In character, history of self is provided, allowing the reader to understand the remarks, interactions, thoughts, and conflicts that the author conveyed in the novel. Van Geldermalsen described ideas and movements that influenced her thoughts and attitudes in her early teenage years and brought parts of a Western culture into the new Eastern context. The author was outspoken about her motivation to write the novel, which is her gratitude to her husband, Mohammad, who allowed her to engage into a genuine and happy life experience that harmonized with her adventurous and nomad nature. In technique, the details given by the author enriched meanings and emotions conveyed to the reader. As it is approached like an autobiography, the novel had its fair amount of imagination. The novel portrayed a strong relationship between self and context that contributed to its development. In theme, certain values, beliefs, and ideas were stressed by the author in the novel. The values of freedom and woman independence, that the author grew up cherishing, were highlighted constantly and influential in the decision making of van Geldermalsen in different occasions. The author evaluated her life story and insisted on her belief that it was worth it to take the decision to marry Mohammad and live in the caves of Petra with him.