A road map to ıncrease solar energy prosumers ın Turkey
Türkiye'de güneş enerjisi türeticilerini artırmak için yol haritası
  1. Tez No: 670689
  2. Yazar: MUSA ENES USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET VOLKAN EDİGER, DOÇ. DR. GÖKHAN KİRKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İklim değişikliği, ülkeleri fosil yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara geçişe zorlamaktadır. Yenilenebilir kaynaklar arasında modüler yapısı ve düşük kurulum maliyetleri ile güneş enerjisi öne çıkmaktadır. Güneş enerjisi sitemlerinde, birçok ülkede öz tüketime doğru bir eğilim vardır. Bu ülkelerden biri de Türkiye'dir. 2019 yılının mayıs ayında çıkan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile güneş enerjisi yatırımları öz tüketime yönlendirilmiştir. Bu değişiklik, güneş enerjisi yatırımlarında türetici konseptinin gelişmesi için önemli bir temel oluşturmuştur. Türeticiler hem tükettikleri enerjiyi üreten hem de enerji pazarında aktif rol alan oyunculardır. Dolayısı ile, türetici konseptinin gelişmesi, enerji dönüşümü sürecindeki en önemli adımlardan birini oluşturmaktadır. Ancak güneş enerjisi türeticileri Türkiye'de yeterince gelişmemiştir. Bu tezde de Türkiye'de güneş enerjisi türeticilerinin gelişmesi için yol haritası oluşturulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, öncelikle diğer ülkelerdeki örnek uygulamalar literatür taraması ile incelenmiştir. Almanya'daki mieterstrommodell (kiracı elektrik modeli) ve Avustralya'daki Power Ledger şirketi tarafından hayata geçirilen eşler arası (P2P) enerji ticareti uygulaması örnek vaka olarak seçilmiştir. Bu modellerin Türkiye'deki mevcut durumda uygulanabilirliği tartışılmıştır. Sonuç olarak, kiracı elektrik modeli ve P2P enerji ticareti uygulamalarının gerçekleştirilmesi halinde güneş enerjisi türeticilerinin Türkiye'de artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is forcing countries to transition from fossil fuels to renewable resources. Solar energy comes to the forefront among renewable sources with its modular structure and low installation costs. In solar energy systems, there is a trend towards self-consumption in many countries. One these countries is Turkey. With the Unlicensed Electricity Generation Regulation in the Electricity Market issued in May 2019, solar energy investments were directed to self-consumption. This change has formed an important basis for the development of the prosumer concept in solar energy investments. Prosumers not only produce the energy they consume but also take an active role in the energy market. Therefore, the development of the prosumer concept is one of the most important steps in the energy transition. However, solar energy prosumer is underdeveloped in Turkey. In the current studies, formulating a roadmap to increase solar energy prosumer in Turkey has been targeted. For this purpose, first of all, case studies in other countries were examined by the literature review. The mieterstrommodell (tenant electricity model) in Germany and a peer-to-peer (P2P) energy trading application implemented by Power Ledger in Australia were selected as the case studies. The applicability of these models in the current situation in Turkey was discussed. As a result, in case tenant electricity model and P2P energy trade implementations are realized, it is claimed that solar energy prosumers are expected to increase in Turkey.