Solar energy in Libya
Libya'da güneş enerjisi
  1. Tez No: 670688
  2. Yazar: MOHAMED ALI ALWAKWAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Libya'da güneş enerjisi üretim potansiyeli araştırılmıştır. Yıl boyunca çok sayıda çöl alanı ve yüksek güneş ışığı olduğu için güneş enerjisi üretme potansiyeli oldukça yüksektir. Ortalama güç çıkış kapasitesi yaklaşık 6 kWh/m2'dir ve bir yıl içinde toplam kapasite 2264 kWh/m2 olarak ölçülmüştür. Libya Yenilenebilir Enerji Kurumu'na göre, yıllık güneş ışığı süresi 3.000 saatten fazladır. Libya'nın 1.759 Milyon kilo metrekare olan yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 90 çöl den oluşmaktadır. Bu açıdan tarıma uygun olmayan bu alanlar güneş enerjisi üretiminde kullanılabilecektir. Yaklaşık bu çöllerin %50 sinin değerlendirilmesiyle saatlik 53 Terawatt (TW) elektrik üretme potansiyeli hesaplanabilmektedir. Hali hazırda yılık 3000 Megawaat-saat (MWh) güneş enerjisi üretmekte olup mevcut üretme potansiyeline göre bu oran çok küçüktür. Mevcutta yıllık 34000 MWh elektriğe ihtiyacı olduğu düşünülürse ihtiyacının yüzde 8 ini güneşten karşılamaktadır. Bu nedenle Libya, Libya ekonomisindeki gelir kaynaklarında göreli bir çeşitlilik sağlamak için elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak ve petrol ve doğal gaza bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerjiye başvurmayı amaçlamaktadır. Güneş pili sistemlerini kullanma konusunda mütevazı bir deneyime sahip olan Libya, bunu artırmayı hedeflemekte ve ihtiyacının en az yüzde 25'i güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi planlamaktadır. Bu çalışmada ayrıca tarımdan sanayiye libya'nın güneş enerjisinin mevcut ve potansiyel kullanımı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, solar energy generation potential in Libya was investigated. Since there are many desert areas and high sunlight throughout the year, the potential to generate solar energy is very high. The average power output capacity is about 6 kWh / m2 and the total capacity was measured as 2264 kWh / m2 in one year. According to the Libyan Renewable Energy Authority, the annual sunlight duration is more than 3,000 hours. According to the Libyan Renewable Energy Authority, the annual duration of sunlight is more than 3,000 hours. Approximately 90 percent of Libya's surface area, which is 1.759 million square meters, consists of desert. In this respect, these areas, which are not suitable for agriculture, can be used in solar energy production. Approximately 50% of these deserts are evaluated, and the potential to generate 53 Terawatt (TW) of electricity per hour can be calculated. It currently produces 3000 Megawatt-hours (MWh) of solar energy annually, which is very small compared to its current generation potential. Considering that it currently needs 34000 MWh of electricity per year, 8 percent of its need is met from the sun. Therefore, Libya seeks to resort to renewable energy to meet its needs of electric energy and to reduce dependence on oil and natural gas, in order to achieve a relative diversity in the sources of income in the Libyan economy. Having modest experience in using solar cell systems, Libya aims to increase it and at least %25 percent of its need would be produced from renewable sources like solar energy. This study also investigates the current and potential use of Libya's solar energy from agriculture to industry.