Binaların tasarım stratejilerinin simülasyon optimizasyonuna dayalı olarak değerlendirilmesi: çok katlı konut yapıları toki örneği
Evaluation of design strategies of buildings based on simulation optimization: multi-storey housing buildings case study toki sample
- Tez No: 670697
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Tez çalışmasında Türkiye'de bulunan mevcut binalarda 2020 yılından 2080 yılına kadar gelecek yıllardaki iklim değişikliğinin etkileri dikkate alınarak enerji tüketimlerinin ve CO2 salınımlarının azaltılması konusunda çalışılmıştır. Çalışmada Türkiye'nin üye olduğu kurum ve kuruluşların hükümlerini yerine getirmek üzere imzaladığı sözleşmelerdeki hedeflere ulaşabilmesi için, mevcut ve yeni inşa edilecek binalarda birincil enerji tüketimi, CO2 salınımı ve global maliyet açısından optimum bina kabuğu, mekanik sistem ve bina formu grubu tasarım parametreleri önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu öneriler mevcut binalara aşamalı olarak onar yıllık dönemlerde uygulanmış ve etkileri simülasyon tabanlı optimizasyon kullanılarak incelenmiştir. Tez çalışmasının sonunda farklı iklim özelliğine sahip illerde yer alan binalarda aşamalı öneriler ile binalarda birincil enerji tüketimi ve CO2 salınımı azalmıştır. Çalışma ile Türkiye'de kısa ve uzun dönemlerde iklim değişikliğinin etkileri göz önünde bulundurularak binaların enerji tüketimini azaltabileceğini ortaya koyarak literatüre katkı sağlayan referans bir kaynak oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, from 2080 until the year 2020, it was worked on reducing energy consumption and CO2 emissions in existing buildings in Turkey considering the effects of climate change in the coming years. In the study, it is aimed to develop suggestions for optimum building envelope, mechanical system and building form group design parameters in terms of primary energy consumption, CO2 emission and global cost in existing and new buildings to reach the targets in the agreements signed by Turkey. These measures were gradually applied to existing buildings over a decade, and their effects were examined using simulation-based optimization. At the end of the thesis study, the primary energy consumption and CO2 emission decrease thanks to gradual suggestions in the buildings located in the provinces with different climatic characteristics. In addition, it was found that the energy consumption of buildings can be reduced by taking the effects of climate change into consideration in Turkey. So, a reference resource contributing to the literature for existing and new buildings were created with the thesis.