Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim aile sağlığı merkezine başvuran ailelerin çocukluk çağı periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki bilgi, tutum ve görüşleri
Information, attitudes and opinions of the family applicable to Atatürk University medical faculty educational family health center about childhood periodic health examinations
- Tez No: 670698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Periyodik sağlık muayenesi (PSM); sağlıklı bireylerin, tarama testleri ve fizik muayene ile danışmanlık ve sağlık eğitimi yoluyla iyilik halinin devamını sağlamak amacıyla belirli zamanlarda yapılan düzenli sağlık kontrolleridir. Çocukluk çağı periyodik sağlık muayenelerinde bütün çocukların; büyüme ve gelişme takiplerinin yapılır, çocukluk çağı aşılarının yapılır, sık görülen çocukluk çağı hastalıklarının taramaları yapılır, sağlık durumları irdelenir, koruyucu hekimliğin ön planda olduğu sağlık hizmetleri sunulur. Çocukluk çağı periyodik muayenelerinde amaç sağlığı sürdürmek, sakatlıkların önüne geçmek ve bebek ve çocuk ölümlerini en aza indirmektir. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran ailelerin çocukluk çağı periyodik sağlık muayeneleri hakkındaki bilgi, tutum ve görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmamız Eğitim tipi ASM' den hizmet alan, 0-5 yaş arası çocuk sahibi olan ve anketimize katılmayı kabul eden 126 kişi üzerinde yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 versiyonu ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Periodic health examination (PSM); These are regular health checks made at certain times in order to ensure the continuation of the well-being of healthy individuals through screening tests and physical examination, counseling and health education. In the periodic health examinations of all children; Growth and development follow-ups are made, childhood vaccinations are done, common childhood diseases are screened, health conditions are examined, and health services are provided where preventive medicine is at the forefront. The aim of periodic childhood examinations is to maintain health, prevent disability and minimize infant and child deaths. In this study, it was aimed to determine the knowledge, attitudes and opinions of families who applied to Atatürk University Faculty of Medicine Education Family Health Center about periodic childhood health examinations. Materials and Methods: The study was carried out at Atatürk University Faculty of Medicine Education Family Health Centers (ASM) between March and April 2021. This study was carried out on 126 people who received service from the Education-type ASM, had children between the ages of 0-5 and agreed to participate in our survey. The obtained data were analyzed with SPSS version 22.0.