Sisplatin ile uyarılan kas toksisitesine karşı ligandrolün koruyucu etkileri
Protective effects of ligandrol against cisplatin-induced muscle toxicity
- Tez No: 670715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sisplatin, farklı kanser tedavilerinde kullanılan önemli bir kemoterapötik ajandır. Sisplatin kullanımı aynı zamanda kas, sinir, böbrek ve kan sistemleri üzerinde ciddi sitotoksik etkilere neden olmaktadır. Ligandrol, kasları güçlendirme amacıyla geliştirilmiş, yeni bir nonsteroid oral seçici androjen reseptör modülatörüdür (SARM). Mevcut çalışma sisplatin ile uyarılan kas toksisitesine karşı ligandrolün koruyucu etkilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında sitotoksik etkiler, fare kas hücre hatlarında (C2C12) hücre canlılığı (MTT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) denemeleri ile belirlenmiştir. Oksidan/antioksidan durum, total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidatif durum (TOD) ile ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda, uygulamalar sonrası hücre döngüsü analizleri, DNA fragmentasyonu, kaspaz 3/7 aktiviteleri, lipid peroksidasyonu ve intrasellüler kalsiyum konsantrasyon seviyeleri değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, irritant/antirritant etkiler yumurta koryoallantoyik membran (HET-CAM) metodu ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an important chemotherapeutic agent used in different cancer treatments. Cisplatin use also causes serious cytotoxic effects on muscle, nervous, kidney, and blood systems. Ligandrol is a new nonsteroidal oral selective androgen receptor modulator (SARM) developed for muscle strengthening. The present study aimed to demonstrate the protective effects of ligandrol against cisplatin-induced muscle toxicity. In the present study, cytotoxic effects were determined by cell viability (MTT) and lactate dehydrogenase (LDH) assays in mouse muscle cell lines (C2C12). The oxidant/antioxidant status was demonstrated by total antioxidant capacity (TAC) and total oxidative status (TOS). Cell cycle analysis, DNA fragmentation, caspase 3/7 activities, lipid peroxidation, and intracellular calcium concentration levels were evaluated. Irritant/antirritant effects were determined by the egg chorioallantoic membrane method (HET-CAM).