Paklitaksel ile uyarılan nörotoksik etkilere karşı krosinin koruyucu etkileri
Protective effects of crocin on paclitaxel-induced neurotoxic effects
  1. Tez No: 712100
  2. Yazar: YÜCEL CAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKKAN, DOÇ. DR. ADEM GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Paklitaksel farklı kanser tedavilerinde kullanılan önemli bir kemoterapötik ajan olup, tedavide kullanımının yanısıra aynı zamanda kas, sinir, karaciğer gibi birçok dokuda ciddi sitotoksik etkilere neden olmaktadır. Krosin doğal bir karotenoid bileşiktir ve safran (Crocus sativus L.)'ın altın sarısı-turuncu rengini meydana getirmektedir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olup, antitümör, antidepresan, hipotensiv gibi bazı tıbbi uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada paklitaksel ile uyarılan sinir hücrelerindeki toksisiteye karşı krosinin koruyucu etkilerinin olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında sitotoksik etkiler, insan nöroblastoma hücre hattında (SH-SY5Y) hücre canlılığı (MTT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) denemeleri ile belirlenmiştir. Oksidan/antioksidan durum, total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidatif durum (TOD) ile ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte, uygulamalar sonrası mikroçekirdek (MÇ) ve kardeş kromatit değişimi (KKD), DNA fragmentasyonu ve kaspaz 3/7 aktiviteleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paclitaxel is an important chemotherapeutic agent used in different cancer treatments, and its use also causes serious cytotoxic effects on muscle, nervous, liver, and others tissues. Crocin, a natural carotenoid compound, and creates the golden-orange color of saffron (Crocus sativus L.). It is also used in some medical applications such as antitumor, antidepressant, hypotensive, and has a strong antioxidant property. The present study aimed to demonstrate the protective effects of crosin against paclitaxel-induced neurotoxicity. In the present study, cytotoxic effects were determined by cell viability (MTT) and lactate dehydrogenase (LDH) assays in human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y). The oxidant/antioxidant status was demonstrated by total antioxidant capacity (TAC) and total oxidative status (TOS). Micronuclei (MN) and Sister Chromatid Exchange (SCE), DNA fragmentation, and caspase 3/7 activities were evaluated.