The effect of bis structured schiff base materials on apoptosis, cytotoxic and dna damage of breast cancer cell line
Bis yapılı schiff bazı maddesinin meme kanser üzerindeki apoptotik, sitotoksik ve DNA hasarı etkisi
  1. Tez No: 460346
  2. Yazar: AZHEE IBRAHIM HUSSEIN KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASİN TÜLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri, yaygın kadın kanserlerinden biridir ve akciğer kanseri öncesi kadınlarda ölümün önde gelen nedenidir. Yeni bir anti kanser ilacı (L3a), öncelikli olarak meme kanseri (MCF-7) hücre hattında apoptotik, sitotoksik ve genotoksik etkileri değerlendirmek için kullanıldı. L3a'nın sitotoksisite etkisi, sekiz farklı tür hücre hattında (MCF-7, PNT1-A, PC3, HT-29, HELA, DU-145, DLD-1 ve ECC-1) gösterilmiş; çeşitli konsantrasyonlarda sitotoksisite, genotoksisite, oksidatif ve apoptotik aktivasyonun deneysel özellikleri ortaya konmuştur. Buna ek olarak, meme MCF-7 hücre hatları, hücre canlılık (MTT) analizi, ELISA ile apoptotik analiz, tek hücreli jel elektroforezi (comet) analizi, apoptotik DNA ladder analizi, akridin oranj ve etidyum bromür (AO / EB) apoptotik hücre analizi, toplam antioksidan durumu (TAS), toplam oksidan durumu (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI), ferrik indirgeyici antioksidan gücü (FRAP), toplam tiyol testi, GSH testi, lipid peroksidasyonu (LOOH) analizi ve karbonil protein testi dahil olmak üzere farklı moleküler teknikler açısından incelenmek üzere in vitro kültürlenmiştir. Yukarıdaki teknikler, insan meme kanseri hücrelerinde, özellikle de L3a tarafından etkilenen hücrelerde pozitif bir kontrol olarak sisplatin ile karşılaştırıldığında, L3a'nın daha iyi anti kanser ilaç olarak seçilmesinde kullanılmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgular, MCF-7 hücre hattında değerlendirilen L3a'nın artan veya uyarılan apoptoza, DNA hasarına, artan protein oksidasyonuna karşı antioksidan seviyesinin azalmasına ve hücre proliferasyonunu önlemesine neden olduğunu açıkça göstermektedir. L3a'nın meme kanseri MCF-7 hücre hattına karşı terapötik açıdan iyileştirme potansiyeline sahip olduğu hipotezimizi destekleyen ve ardından şüphesiz ileride kanser araştırmaları için uygun ilaç adayı olacağına dair kanıtlar vardır.
Özet (Çeviri)
Globally, breast cancer is the first of widespread female cancers and the leading cause of death in women before lung cancer. A novel anticancer drug (L3a) was used to evaluate apoptotic, cytotoxic and genotoxic effects primarily in MCF-7 cell lines. In the fact that, the cytotoxicity effect of L3a were depicted in eight different kind cell lines as (MCF-7, PNT1-A, PC3, HT-29, HELA, DU-145, DLD-1, and ECC-1), that exhibited results with our study experiment properties of cytotoxicity, genotoxicity, oxidative and apoptotic activation in various concentrations. In addition, human breast cancer MCF-7 cell lines were cultured in vitro for examination in terms of different molecular techniques including cell viability (MTT) assay, apoptotic analysis by ELISA, single-cell gel electrophoresis (comet) assay, apoptotic DNA ladder assay, acridine orange and ethidium bromide (AO/EB) apoptotic cell analysis, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), ferric reducing antioxidant power (FRAP), total thiol assay, GSH assay, lipid peroxidation (LOOH) assay and carbonyl protein assay. The above techniques have been used to select L3a as the better anticancer drug of compared to cisplatin as a positive control in human breast cancer cells, especially these affected by L3a. The findings, we obtained from our study clearly show that L3a evaluated in MCF-7 cell lines cause to rising or induced apoptosis, DNA damage, diminished antioxidant status against growing oxidation protein, and prevent cell proliferation. There are evidence to support our hypothesis that L3a has a potential to be therapeutically improved against MCF-7 cell line, then without doubt to be a suitable candidate drug for investigating cancers next.