Otomotiv iç tasarım malzemesi olarak pla'nın kullanım imkanlarının araştırılması
Investigation of the use of pla as an automotive interior design material
- Tez No: 670719
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAŞİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Otomotiv sektöründe trim sistemleri; iç trim, dış trim ve plastik parçalardan oluşmaktadır. Trim malzeme modellemesi için yapılan tasarım, mühendislik analizleri ve 3 boyutlu yazıcılar ile hızlı prototipleme aşamasına kadar işlemler uygulanmıştır. Trim sistemlerin kendi yapısında konstrüksiyonu ve aracın diğer trim parçaları ile olan ilişkileri ile tasarım aşamasında bulunan parçaların imalat sırasındaki analizleri, temel mukavemet analizlerini içermektedir. Bu çalışmada; PLA malzemesinin otomotiv iç trim malzemesi olarak kullanılması ve tasarımından prototiplemeye kadar malzemenin kullanımı esnasındaki veriler test edilerek kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tez konusu belirlendikten sonra otomotiv iç trim malzemesi olarak kullanılan el tutamağı parçası karar verilmiştir. Çizime Solid works programında başlanılmıştır. Çizimden sonra parçaya uygulanan kuvvet ve yönler belirlenmiştir. Ansys programını kullanarak statik analiz, yapısal kuvvet analiz, eşdeğer gerilme analiz, normal stres analiz, toplam deformasyon ve yönlü deformasyon analizleri yapılarak tamamlanmıştır. Sonrasında PLA filamenti kullanılarak çizim ile beraber 3 boyutlu yazıcıda basımı gerçekleştirilmiştir. 3 boyutlu yazıcıda hazırlanan %20 doluluk oranına sahip olan parçalar bittikten sonra kontrol sağlanmıştır. Sonrasında parçaya uygulanan mekanik testler araştırılmıştır. Çekme ve eğilme testleri için parçadan numuneler hazırlanmıştır. Cihazlarda testler yapılarak rapor şeklinde doküman hazırlanılmıştır. PLA malzemesi ve PP malzeme karşılaştırılmıştır. Tez çalışmasında; Günümüzde kullanılan otomotiv sektöründe plastik malzemelerden PLA ham malzemesini alarak 3 boyutlu yazıcıda %20 doluluk oranı ile basımı yapılmıştır. Özgül ağırlıkları birbirine yakın olan PLA ve PP malzemelerin eğilme ve çekme testleri gerçekleştirilmiştir. Testler neticesinde PP malzemenin deformasyona karşı daha dayanıklı olduğuna ve malzemenin günlük yaşamda kullanılabilirliğinin olumlu sonuçlarına yapılan testler neticesinde varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trim systems in the automotive industry; Consists of inner trim, outer trim and plastic parts. The design for trim material modeling, engineering analysis and 3D printers were applied until the rapid prototyping stage. The construction of the trim systems in their own structure, their relationship with the other trim parts of the vehicle, and the analysis of the parts in the design phase during the manufacturing process include basic strength analysis. In this study; The use of PLA material as an automotive interior trim material and its usability was investigated by testing the data during the use of the material from its design to prototyping. After determining the subject of the thesis, the handgrip part used as automotive interior trim material was decided. Drawing has started in the Solid Works program. After drawing the force and directions applied to the part were determined, it was completed by performing static analysis, structural force analysis, equivalent stress analysis, normal stress analysis, total deformation and directional strain analysis using the Ansys program. Afterwards, it was printed on a 3D printer together with the drawing using PLA filament. Control was achieved after the parts with 20% fullness prepared in a 3D printer were finished. Afterwards, mechanical tests applied to the part were investigated. Samples were prepared from the piece for the tensile and bending tests. A document was prepared in the form of a report by testing the devices. PLA material and Polypropylene material were compared. In the thesis study; It was printed with 20% fullness rate in 3D printer by taking PLA raw material from plastic materials in today's automotive industry. The flexural and tensile tests of PLA and PP materials with close specific weights were carried out. As a result of the tests, it has been concluded that the polypropylene material is more resistant to deformation and the positive results of the material's usability in daily life are as a result of the tests.