Tek Tek dağları bölgesindeki doğal meraların yem değeri ile merada otlayan ivesi kuzuların besi performansının araştırılması
Investigation of the feed value of natural pasfures and the fattening performance of the lamb stitching in the area
- Tez No: 670720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, Tek Tek dağları bölgesinde meraya dayalı koyun yetiştiriciliği yapılan; Haliliye ve Eyyübiye ilçelerine bağlı doğal meralardan farklı dönemlerde (1 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs, 1 Haziran 2020) örnekler toplanmıştır. Örnekleme için dört dönemde, tesadüfen seçilen 4 farklı alana 50x50 cm boyutlarında (0,25 m²) kuadrat yerleştirilerek içeresin de kalan otlar toprak seviyesinden biçilmiştir. Çalışma kapsamında, Şanlıurfa yöresinin, farklı bölgelerdeki meralarından (Mera1, Mera2, Mera3, Mera4) Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerinde elde edilen bitkilere ait kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP), ham yağ (HY), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) ve asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) değerleri belirlenmiştir. Bununla birlikte bu bölgelerde yetiştirilen koyunlardan bu bölgelerde aynı dönemde doğum yapan 30 koyun ve kuzularının kayıtları alınmıştır. Çalışma süresince koyunların ve kuzuların mera başı ve mera sonu canlı ağırlıkları alınmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen veriler tek yönlü varyans analiz metoduna göre analiz edililerek, gruplar arası farklılığın karşılaştırılmasında Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerinde dört farklı mera bölgesinin ham besin madde içeriklerine ait sonuçlar verilmiştir. KM, HK, HP, HY, NDF ve ADF düzeyleri (%), sırasıyla 25.0.-42.3, 8.04-10.02, 14.33-7.88, 2.38-2.53, 33.46-60.33, 29.33-40.92 değerleri arasında tespit edilmiştir. Dönemlere göre ortalama KM, NDF ve ADF düzeyleri artarken, HP düzeyi azalmıştır. Canlı ağırlık artışı koyunlarda en çok artış gösteren mera 3'teki sürüde görülmüştür. Kuzularda ise canlı ağırlık artışı erkek kuzularda mera 'teki sürü dişi kuzularda ise en çok artan mera 4'teki sürüde tespit edilmiştir. Bu sonuçla canlı ağırlık artışı sağlanırken yetiştiricilerin ek yemleme ile canlı ağırlık artışının daha fazla olmasını imkân sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, pasture-based sheep breeding is carried out in Tek Tek Mountains region; Samples were collected from natural pastures in Haliliye and Eyyübiye districts in different periods (1 March 2020, 1 April 2020, 1 May 2020, 1 June 2020). In sampling, four randomly selected quadrates of 50x50 cm (0.25 m²) were placed on each ground and the remaining grass was harvested from the ground level. In this study, the dry matter (KM), crude ash (HK), crude protein (HP), crude oil (HY) of the pastures in different regions (Mera1, Mera2, Mera3, Mera4) in the Şanlıurfa region were determined for March, April, May and June periods. , fiber insoluble in neutral detergent (NDF) and fiber insoluble in acid detergent (ADF) were determined. Records of 30 sheep and lambs that gave birth in the same period in 4 different regions of sheep raised in these regions were taken. During the study, live weights of sheep and lambs were taken at the beginning and end of the pasture. The data obtained from the research results were analyzed according to the one-way analysis of variance method, and Duncan multiple comparison test was used to compare the difference between groups. Calculations are given for the general average of raw nutrient content of four different pasture regions in March, April, May and June. Average KM, HK, HP, HY, NDF and ADF levels (%) of four different pasture zones for the periods of March, April, May and June, respectively 25.0.-42.3, 8.04-10.02, 14.33-7.88, 2.38-2.53, 33.46. It was determined between the values of -60.33, 29.33-40.92. While the average KM, NDF and ADF levels increased according to the periods, the HP level decreased. It was determined that KM HK NDF ADF level increased linearly in the periods of March, April, May and June (R2> 0.98). It was found that the HP level decreased linearly (R2> 0.98).