Sündiken Dağları Macroheterocera faunası ve sistematiği
Fauna and systematics of Macroheterocera (Lepidoptera) in the Sundiken Mountains
  1. Tez No: 920351
  2. Yazar: NEBAHAT KOCASARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada, 2019-2022 yıllarında Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Sündiken Dağları'nın makrogüveleri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 11 familyaya ait (Noctuidae (139), Geometridae (105), Erebidae (36), Lasiocampidae (8), Sphingidae (8), Notodontidae (7), Drepanidae (3), Cossidae (3), Nolidae (1), Euteliidae (1)) 307'si tür, 4 ise cins seviyesinde olmak üzere toplam 311 takson tespit edilmiştir. Türlerin tamamı Sündiken dağları, 304 tür ise Eskişehir ili güve faunası için yenidir. Caradrina minoica Hacker, 2004 ve Cryphia pallida (Bethune-Baker, 1894) Türkiye için yeni kayıttır. Türkiye'den bilinen Eupithecia insigniata (Hübner, 1790) taksonu için Eskişehir kaydı ilk lokasyon kaydıdır. 28 tür İç Anadolu Bölgesi için yeni kayıttır. Çalışma alanından toplanan örneklerin habitatları doğal çayırlar, galeri ormanı, geniş yapraklı ormanlar, konifer ormanları, orman çalılık geçiş alanları, seyrek bitki alanları ve tarım alanları olarak değerlendirilmiştir. En yüksek çeşitlilik 142 türle konifer ormanında, en düşük çeşitlilik 38 türle tarım alanlarındadır. Sadece tek bir habitatta tespit edilen türlerde en yüksek sayı 15 türle galeri ormanları olarak belirlenmiştir. Sadece tarım alanında bulunan türlerin sayısı ise 4 tür ile en düşük seviyededir. Ağustos ayı çeşitliliğin en yüksek olduğu aydır. Vertikal yayılışları dikkate alındığında en yüksek çeşitlilik orta yüksekliklerde (1000-1250m) bulunmuştur. Benzerlik analizine göre vertikal yayılışa bağlı tür kompozisyonlarında en yüksek tür benzerliği 1000-1250m arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, macromoths of the Sündiken Mountains in the Central Anatolia Region of Turkey were investigated between 2019 and 2022. As a result of the study, a total of 311 taxa belonging to 11 families (Noctuidae (139), Geometridae (105), Erebidae (36), Lasiocampidae (8), Sphingidae (8), Notodontidae (7), Drepanidae (3), Cossidae (3), Nolidae (1), Euteliidae (1)) were identified, 307 of which were at the species level and 4 at the genus level. All species are new to Sündiken Mountains and 304 species are new to Eskişehir province moth fauna. Caradrina minoica Hacker, 2004 and Cryphia pallida (Bethune-Baker, 1894) are new records for Turkey. Eskişehir record is the first location record for Eupithecia insigniata (Hübner, 1790) taxon known from Turkey. 28 species are new records for Central Anatolia Region. The habitats of the samples collected from the study area were evaluated as natural meadows, gallery forest, broad-leaved forests, conifer forests, forest-shrub transition areas, sparsely planted areas and agricultural areas. The highest diversity is in coniferous forests with 142 species, and the lowest diversity is in agricultural areas with 38 species. The highest number of species detected in only one habitat was determined as gallery forests with 15 species. The number of species found only in agricultural areas is the lowest with 4 species. August is the month with the highest diversity. Considering the vertical distributions, the highest diversity was found in medium altitudes (1000-1250m). According to the similarity analysis, the highest species similarity in species compositions depending on vertical distribution was found between 1000-1250m