Prostat kanserinde tedavinin farklı yolak genlerinin ekspresyonu üzerindeki etkisi
Effect of treatment on expressions of different pathways genes in prostate cancer
- Tez No: 670722
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Prostat kanseri (PCa) dünyada en sık teşhis edilen kanserlerden biridir. Prostat dokusunda tümör baskılayıcı olarak fosfataz ve tensin homolog (PTEN) geni ve düzenleyici olarak Androjen reseptör (AR) geni olmak üzere iki ana düzenleyici gen rol oynar. Bu genler, normal prostat dokusundaki ekspresyonları ile karşılaştırıldığında çoklu hücresel olayları düzenler. Bu çalışma, prostat kanseri dokularında PTEN ve AR genlerinin kombinasyon halinde ve tek tek ekspresyonlarını değerlendirmektedir. Tripoli Üniversitesi, Tripoli Tıp Merkezi Patoloji Laboratuvarı Bölüm arşivlerinden alınan, 2009 ve 2017 yılları arasına ait, 3 grupta (10 normal kontrol, 30 benign tümör ve prostat kanserli 30 tümör örneği) toplanacak şekilde, formalinle fikse edilmiş ve parafine gömülü toplam 70 doku, 60 numune (30 benign ve 30 tümörlü numune) kantitatif Gerçek Zamanlı PCR analizi ile değerlendirildi. Düşük PTEN ve yüksek AR oranı benign dokularda sırasıyla %56.7 ve %30 ve kanser dokularında sırasıyla %63.3 ve %36.67 olarak saptandı. Bu sonuç düşük PTEN ve yüksek AR ekspresyonu ile anlamlı şekilde ilişkili olarak, benign dokularda %16.7 ve kanser dokularında ise %13.3 değerlerinde tespit edildi. Prostat kanseri, erkeklerde 60 ila 74 yaş arasında artmaktadır. Vakaların %60'ında düşük PTEN ekspresyonunun %43.3 olduğu görüldü. Düşük PTEN ekspresyonunun %46.7 olduğu hastaların %80'inde yapılan GS 7 ila GS 10 histopatolojik inceleme, PTEN kaybı olan hastaların patolojik evrelerinin veya Gleason skorlarının ve yaşlarının daha ileri olduğunu ve PTEN gen ekspresyonun azalması ve hem BPH hem de PCa örneklerinde androjen reseptörü ekspresyonun artması arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu gösterdi. Bildiğimiz kadarıyla, bu Libya'daki PCa patoloji örneklerinde PTEN ve AR ekspresyonu üzerine yapılan ilk çalışmadır ve prostat kanseri genetiğinde daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: PTEN, Gleason skorları, prostat kanseri, androjen reseptörü BPH, Gerçek Zamanlı PCR, FFPE Şubat 2021, 83 Sayfa
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is one of the most commonly diagnosed cancers in the world. There are two main regulators genes; phosphatase and tensin homolog (PTEN) gene as tumor suppressor in prostate tissue, and Androgen receptor (AR ) gene as regulate multiple cellular events compared with their expressions in normal prostate tissue. The present study evaluates the combination and individual expression of PTEN gene and AR gene expression in prostate cancers tissues. A total of 70 Formalin-fixed paraffin-embedded tissues in 3 groups (10 normal control, 30 benign and 30 tumor samples with prostate cancer) from the archives of Pathology Laboratory Department in Tripoli Medical Centre in Tripoli University during the period between 2009 and 2017. The Quantitative Real Time PCR analysis was conducted in 60 samples (30 benign and 30 tumor samples). The rate of low of PTEN and high AR in benign tissues were 56.7%and 30%, respectively, and in Cancer tissues the rate was 63.3%and 36.67%respectively. Significantly correlated low PTEN expression and high AR expression were identified in 16.7%of benign and 13.3%in cancer tissues. The prostate cancer increases in men from 60 years to 74 years. There were 60%of cases, where low PTEN expression is 43.3%. In the histopathological examination GS 7 to GS 10 in 80%of patients where low PTEN expression is 46.7%. This study indicated that patients with PTEN loss were associated with higher pathological stage or Gleason score and age, a significant correlation between the decrease of PTEN gene expression and increase Androgen receptor expression in both BPH and PCa samples. To our knowledge, this is the first study on the expression of PTEN and AR in PCa pathology samples in Libya and further studies are needed in genetics of prostate cancer. KEYWORDS: PTEN, Gleason Scores ,Prostate Cancer ,Androgen Receptor BPH , Real Time PCR, FFPE Şubat 2021, 83 Page