Trafik yönetiminde bluetooth teknolojisi kullanımı
Use of bluetooth technology in traffic management
- Tez No: 670729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HACIBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Trafik, Ulaşım, Science and Technology, Traffic, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Şehir içi yol ağlarını birbirine bağlı kılcal damarlar gibi düşünebilir ve canlı organizmaların dolaşım sistemine benzetebiliriz. Yol ağlarının herhangi birinde meydana gelen olumsuzluk şehir içi karayolu ulaşımında da ciddi yığılmalara, aksamalara ve ulaşımın durmasına sebep olabilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfusun şehirlere kayması neticesinde, şehirlerde artan araç sayıları ile buna bağlı trafik kazalarında artış gözlemlenmektedir. Bu yüzden şehir içi karayolu trafiğin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ve yönlendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak trafiğini kontrolü ve yönetilmesi amacıyla geleneksel kontrol tekniklerine (yatay ve düşey işaretlemeler, ışıklı sinyalizasyon sistemleri gibi) ilave olarak yeni teknikler ve teknolojiler kullanılmaya başlanmıştır. Bu tekniklerden olan Bluetooth teknolojisi, trafik çalışmalarında kullanılan ucuz ve kolay bir veri toplama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bluetooth teknolojisi, her bir cihaz için tekil olacak şekilde atanmış MAC adreslerini tespit edilmesi ile trafik hareketliliğinin takibine imkan sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında Konya ili şehir içi yol ağlarının farklı noktalarına yerleştirilen ve Bluetooth teknolojisi kullanan sistemlerden faydalanılarak araçların; Bu noktalardaki hız tahmini, Bu noktalardan ortalama geçiş süreleri (Başlangıç-Varış Tahmini), Bu noktalardan belli zaman diliminde geçiş sayıları, Bu noktalardaki oluşturduğu trafik yoğunluğu İncelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde zaman zaman başka noktalardaki okumalarla eşleşmeyen MAC adresi gözlemlenmiş ve bu durumun Şehir içi yol ağlarının fiziki durumundan (söz konusu yollara erişimin farklı cadde ve sokaklardan yapılabildiği) kaynaklandığı tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında Bluetooth teknolojisinin mevcut kullanımın dışında farklı kullanım şekilleri neticesinde oluşabilecek faydalar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Bluetooth teknolojilerinin trafik yönetiminde kullanılmasının uygun olduğu ancak kullanılan Bluetooth okuyucu sayısının arttırılması hem de Bluetooth okuyucusu konulacak güzergâhların doğru tespit edilmesi ile daha sağlıklı sonuçlara ulaşılacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We can think of urban road networks as interconnected capillaries and compare them to the circulatory system of living organisms. Any negativity that occurs in any of the road networks can cause serious backlogs, disruptions and interruptions in urban road transportation. As in the rest of the world, as a result of the population shifting to cities in our country, there is an increase in the number of vehicles and traffic accidents related to this. Therefore, it has become imperative to manage and direct urban road traffic in a healthy way. Today, new techniques and technologies have started to be used in addition to traditional control techniques (such as horizontal and vertical markings, light signaling systems) in order to control and manage the traffic depending on the developing technology. One of these techniques, Bluetooth technology, emerges as an inexpensive and easy data collection method used in traffic studies. Bluetooth technology enables the tracking of traffic activity by detecting the MAC addresses assigned individually for each device.Within the scope of this study, using the systems that use Bluetooth technology and installed at different points of the urban road networks by Konya Metropolitan Municipality; Estimation of speed at these points, Average transit times from these points (Start-Arrival Estimation), The number of passes from these points in a certain period of time, Traffic density at these points have been investigated. As a result of the investigations, the MAC address that did not match the readings at other points was observed from time to time and it was determined that this situation was caused by the physical condition of the urban road networks (access to these roads can be made from different avenues and streets). At the end of the study, the evaluation made at the end of the study is that it is appropriate to use Bluetooth technologies in traffic management, but better results will be obtained by increasing the number of Bluetooth readers used and determining the routes where the Bluetooth reader will be installed.