Use of bluetooth technology for traffic analysis in urban road networks
Şehiriçi yol ağlarının trafik analizinde bluetooth teknolojisinin kullanımı
- Tez No: 416581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bluetooth teknolojisi, trafik çalışmalarında kullanılan ucuz ve kolay bir veri toplama yöntemidir. Bu teknoloji, her bir Bluetooth aygıtına özel olarak kodlanmış MAC adresinin yakalanmasıyla, hiçbir kişisel bilgi gerektirmeden bu aygıtların hareketinin takibine imkan tanımaktadır. Özellikle otoyol gibi kısıtlı erişimi olan koridorlarda trafik yönetiminde başarıyla kullanılmaktadır. Ancak, bu teknolojinin şehiriçi yol ağlarında kullanımı daha zor olup bu tür kontrolsüz sistemlerdeki potensiyelini belirlemek bu tezin ana hedefi olarak belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, birden fazla Bluetooth vericisi tarafından toplanan verilerin incelenmesiyle; - Şehiriçi bölgelerdeki koridorlar üzerinde seyahat süresi/ hız tahmini - Şehiriçinde Başlangıç-Varış (BV) tahmini - Şehiriçi koridorlarda Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) etkisinin değerlendirilmesi olmak üzere Ankara kentsel bölgesinde üç örnek çalışma yapılmıştır. Alınan sonuçlarda, okuyuculardan elde edilen verilerde, şehiriçi bölgelerde beklendiği gibi, yüksek oranda başka noktalardaki okumalarla eşleşmeyen MAC adresi gözlenmiştir. Az sayıda MAC eşleşmesine rağmen, şehiriçinde seyahat süresi tahmininden Bluetooth teknolojisinin kullanımı verimlidir. Ayrıca, EDS öncesinde ve sonrasında beklenen hız davranışı Bluetooth verisi ile gerçeklenmiştir. Sürücüler EDS'den önce hız limitine uyarken, EDS noktasından hemen sonra hızlarını artırmaktadır. Alınan sonuçlar, EDS'nin sürücüleri hız limitine zorlaması konusunda etkili olduğu gerçeğini desteklemektedir. Ancak, bu sistemlerin trafik güvenliği üzerindeki etkisini değerlendirmek çok kolay değildir. Diğer yandan, şehiriçi bölgelerdeki mevcut girim oranı ve sınırlı sayıda Bluetooth okuyucu düşünüldüğünde BV tahmini güvenilir değildir. BV tahmini, tekrarlanan veri toplama işlemi ve diğer veri kaynaklarını kullanan doğrulama yöntemleri ile geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Bluetooth technology is a cheap and easy data collection method for traffic studies. It enables tracking of movements via detection of MAC addresses, unique to each Bluetooth device, without actually seeking any personal information. It is successfully used in traffic management in limited access corridors such as highway corridors. However, its potential in urban networks has to be evaluated to see the limitations, since it is more challenging in open networks, which is the main goal of this study. Within the scope of this study, we developed three case studies including; - travel time/speed estimation along corridors - Origin-Destination (OD) matrix estimation - assessment of impact of electronic speed enforcement (ESE) in Ankara urban layout using Bluetooth data from concurrently activated multiple Bluetooth readers. The results showed that many MAC addresses were observed at one place at one time without being observed at another observation location, as expected from the open network nature of an urban region. MAC-to-volume values suggested a penetration rate up to 10% for Bluetooth enabled devices in Ankara traffic. Travel time estimation for an urban corridor was very effective using Bluetooth data, in despite the small number of MAC matching. Moreover, Bluetooth data enables the realization of the expected speeding behavior before and after an ESE. Drivers before the ESE system location obeyed the speed limits, while they increased their speeds immediately after the ESE point. These results support the fact that ESE is a powerful way of forcing speed limit; however, it is not easy to assess their impact on increasing traffic safety. On the other hand, OD estimation for an open network is not reliable due to i) the currently low penetration rate of Bluetooth and ii) limited number of Bluetooth readers used. OD estimation process would benefit more from repeated data collection and verification via other data sources.