Glomus intraradices ve Trichoderma harzianum'un patlıcanda Fusarium oxysporum f.sp. Melongenae'ya karşı kitinaz ve β-1,4-glukanaz sentezine etkileri
The effects of Glomus intraradices and Trichoderma harzianum on Fusarium oxysporum f.sp. Melongenae on chitinase and β-1,4-glucanase synthesis in eggplant
- Tez No: 670730
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında,“Aydın siyahı”ve“Anamur”patlıcan çeşitlerinde; biyolojik mücadele etmenleri olan Trichoderma harzianum (Th) ve Glomus intraradices (Gi) uygulamalarının bitki gelişimi, Fusarium oxysporum f. sp. melongenae (Fomg)' nın neden olduğu solgunluk hastalığı ve dayanıklılıkta rol oynayan patojenite ile ilgili proteinlerden kitinaz ve β-1,4-glukanaz aktiviteleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, Gi ve Th'nin tek tek ve kombinasyon halindeki uygulandığı“Aydın siyahı ve ”Anamur“ patlıcan çeşitlerinde, patojen inokulasyonun yapıldığı ve yapılmadığı durumlarda, bitkilerde; sürgün ve kök uzunluğu, gövde çapı, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığında kontrole kıyasla arttığı gözlemlenmiştir. Gi ve Th'nin tek tek ve kombinasyon halindeki uygulandığı ”Anamur“ ve ”Aydın siyahı" patlıcan çeşitlerinde biyolojik mücadele etmenleri hastalık şiddetini azaltmada oldukça başarılı olmuştur. Buna bağlı olarak, biyolojik mücadele etmenleri kitinaz ve β-1,4-glukanaz enzimlerini arttırarak dayanıklık mekanizmasında önemli rol oynamıştır. Sonuç olarak, biyolojik mücadele etmenleri bitki gelişim parametrelerinde artışa neden olmuş, hastalığı baskılamış, kitinaz ve β-1,4-glukanaz enzimlerini arttırarak bitkinin patojene karşı dayanıklılığını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of biological control agents Trichoderma harzianum (Th) and Glomus intraradices (Gi) applications on plant growth, wilt disease caused by Fusarium oxysporum f. sp. melongenae (Fomg) and the activities of pathogenesis related proteins including chitinase and β-1,4-glucanase that plays important role in diseases resistance in“Aydın siyahı”and“Anamur”eggplant varieties were investigated. According to the results of the study, in the“Aydın siyahı”and“Anamur”eggplant varieties where Gi and Th were applied individually and in combination; it was observed that shoot and root length, stem diameter, shoot fresh and dry weight, root fresh and dry weight increased in cases where pathogen inoculation was performed or not compared to the control. Biological control agents were quite successful in reducing disease severity in“Anamur”and“Aydın siyahı”eggplant varieties where Gi and Th were applied individually and in combination. Accordingly, biological control agents played an important role in the resistance mechanism by increasing chitinase and β-1,4-glucanase enzymes. As a result; biological control agents caused an increase in plant growth parameters, suppressed the disease, and increased the chitinase and β-1,4-glucanase enzymes to provide the plant's resistance to the pathogen.