Konteyner terminalleri için operasyonel performans bileşenleri: Bir kavramsal model
The components of operational performance for container terminals: A conceptual model
  1. Tez No: 670767
  2. Yazar: UMUR BUCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN, PROF. DR. SONER ESMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Limanlar, günümüzde hem deniz hem de kara tarafında çok sayıda müşteriye hizmet veren, gemilerle taşınan yükleri art alanındaki tedarik zincirlerine bağlayan bir lojistik merkez gibi çalışan, gemileri, yükleri ve müşterileri buluşturan bir tesisdir. Konteyner terminalleri, liman ekipmanlarının otomasyon düzeyinin üst düzey olması ve liman paydaşlarının kolaylaştırıcı entegre sistemleri sayesinde yük elleçleme performansı konusunda tüm yük terminalleri içerisinde zirveyi temsil etmektedir. Bu anlamda konteyner terminallerinin operasyon performanslarının değerlendirilmesi, konteyner terminaline sahip limanların kendi rekabetçi güçlerini değerlendirmeleri, gün geçtikçe değişen ve karmaşıklaşan müşteri taleplerini belirleyebilmeleri, eksik yönlerini belirleyip mevcut şartlarda kapasitelerini ön görmeleri, vb. sebeplerle oldukça önemlidir. Bu çalışmada, liman performansı kavramı boyutlarına ayrılmış ve liman performansının finansal, operasyonel, sürdürülebilirlik, güvenlik ve lojistik boyutları olduğu literatür taraması sonucunda ortaya konulmuştur. Literatürde liman performansını boyutsal kapsamda değerlendiren ve bu boyutlardan herhangi birinin genel performans üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışmaya rastlanılmaması, çalışmanın önemini ve orijinalliğini gözler önüne sermektedir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, konteyner terminallerinin operasyonel ve genel performansını Türkiye'de faaliyet gösteren konteyner limanları/terminalleri özelinde analiz etmektir. Yapılan analizler sonucunda, Türkiye'de faaliyet gösteren konteyner terminallerinin müşterilerine göre operasyonel performans algıları ile genel performans algıları arasındaki farklılığın değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, konteyner terminallerinde operasyon performansı ile genel performans arasındaki ilişki kapsamında bazı çıkarımlarda bulunulmuştur. Son olarak, çalışmanın kısıtlılıkları ifade edilerek, araştırmanın konusunun sınırları içerisinde olmak üzere, gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ports that are serving as a logistics centre which connects shipments to supply chains in its hinterland and serving a large number of customers both on the sea and land side, are nowadays living quarters for ships, for goods and for customers. Container terminals reach the peak of the whole cargo terminals in terms of cargo handling performance, thanks to the high level of automation of its equipment and the facilitating integrated systems of its stakeholders. In this sense, evaluating the operational performance of container terminals is very important for reasons such as, evaluating its competitive power, identifying its customer demands that change and getting complex day by day and determining its deficiencies and foreseeing their capaciEşit Sıra under current conditions. In this study, the concept of port performance is divided into five dimensions and it has been revealed as a result of the literature review that port performance has financial, operational, sustainability, security and logistics dimensions. The fact that it has not be encountered any study in the literature evaluating the port performance dimensionally and examining the effects of any of these dimensions on overall performance reveals the importance and originality of the study. In this context, the purpose of the research is to analyse operational and overall performances of container terminals specific to operating in Turkey. As a result of the analyses, perceptual differences between operational and overall performances of the container terminals operating in Turkey were evaluated. In the light of the findings obtained, some implications were proposed within the context of the relationship between operational performance and overall performance at container terminals. Finally, by expressing the limitations of the study, recommendations were made for future studies, within the limits of the subject of the study.