Fleksible konteyner taşımacılığı
Flexible container transportation
- Tez No: 19293
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir transport tekniği olan Fleksible konteynerler incelenmiştir. Birinci bölümde fleksible konteynerin ne olduğu ve sağladığı avantajlar üzerinde durulmuştur. İhinci bölümde fleksible konteynerlerin çeşitli di zaynları üzerinde durulup, sınırlamaları belirtilmişdir. üçüncü bölümde fleksible konteynerlerin test tekniği ve bir test stand' inin nasıl olabileceği üzerinde durul muştur, örnek bir test standi dizayn' ı yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise fleksible konteynerlerin imalat teknolojisinden genel bir şekilde bahsedilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY FLEXIBLE CONTAINER TRANSPORTATION Containerisation is a system of transport whose scope and potential is first of all determined by the volume of trade. Trade has always been linked with transport. From its start some five thousand years ago-when sledges carried tools made of flint-till today, all transactions have involved transport. Trade means transport, As all commodities have to move in space and time, transportation is a universal cost input, perhaps the only one. Transport has an economic function and is not parasite. A transport system which is also capable of reducing interrral transport cost should be found. Palletisation may be the first answer. It goes without saying that the less effort used in transport thatmore possibilities remain for the creation of more and of another kin