Havacılıkta kriz yönetiminde uygulanan stratejilerin yolcu davranışına etkisi: Küresel COVID-19 salgınında Türk hava yolları
The effect of strategies applied in aviation crisis management on passenger behavior: Turkish airlines in the global COVID-19 outbreak
- Tez No: 670793
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Havayolu taşımacılığı, olağanüstü faktörlerden ve çevresel etkenlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Bu faktörler bazen savaş halleri ve terör olayları bazen ekonomik krizler ve doğal afetler olabileceği gibi salgın hastalıklar da olabilmektedir. Etkisini Türkiye ve dünya genelinde devam ettiren Covid-19 salgını da en başta havacılık sektörünü olumsuz etkilemiştir. Covid-19 küresel salgını dönemindeki koşullar uçuş kısıtlamaları türünden tedbirlerin alınmasını gerektirdiği gibi yolcu davranışlarını ve alışkanlıklarını da değişikliğe uğratmıştır. Türkiye'nin lider havayolu taşımacılığı şirketi olan Türk Hava Yolları, salgın döneminde diğer kurum ve kuruluşlar gibi etkin mücadele gösterebilmek için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Bu tez, salgın döneminde yolcu davranışlarının nasıl şekillendiğini tespit etmek açısından faydalı olacaktır. Yine yolcu davranışları ve pandemi şartları karşısında THY'nin uygulayabileceği stratejiler noktasında ilgililere fikir verebilecek niteliktedir. Araştırmada pandemi dönemindeki yolcuların demografik profilleri ile pandemi dönemindeki havayolu seyahati yapmaya ilişkin düşünce ve eylemleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air transport is one of the sectors most affected by extraordinary and environmental factors. These factors can sometimes be war situations and terrorist events, sometimes economic crises and natural disasters, as well as epidemics. Turkey and the world in general the effect of sustaining the outbreak of the pandemic in the first place has adversely affected the aviation industry. Conditions during the pandemic period not only required measures such as flight restrictions, but also changed passenger behavior and habits. Turkish Airlines, Turkey's leading air transport company, is developing a variety of strategies to epidemic during the show, like other institutions and organizations active combat. This study will be useful in determining how passenger behavior is shaped during the epidemic period. Again, it is capable of giving an idea to those concerned about the strategies THY can implement in the face of passenger behavior and pandemic conditions. In the research, the demographic profiles of the passengers in the pandemic period and their thoughts and actions related to air travel during the pandemic period are discussed.