Riser denkleminin çözümlerinin patlaması
Blow up of solution of the riser equation
  1. Tez No: 670817
  2. Yazar: KUMSAL ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin ilk bölümünde fen ve mühendislik gibi uygulamalı bilimlerde ortaya çıkan diferansiyel denklemlere kısaca değinilmiş ve çözümlerin patlaması ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde riser problemlerinin çözümlerin patlaması ile ilgili yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tez boyunca kullanılacak olan temel tanım, lemma, teorem ve eşitsizliklere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm üç kısımdan oluşmuştur. İlk kısımda zayıf sönüm terimli riser denkleminin çözümlerinin patlaması, ikinci kısımda logaritmik kaynak terim içeren riser denkleminin çözümlerinin patlaması, üçüncü kısımda ise güçlü sönüm terimli riser denkleminin çözümlerinin patlaması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, differential equations emerging in applied sciences, such as engineering and science, are briefly dealt with, and the basic information regarding blow up of solutions is given. In the second chapter, developments of blow up of solutions of riser equation are investigated. In the third chapter, basic definitions, lemma, theorems, inequalities that will be used throughout the thesis are given. In the fourth chapter is composed of three sections. In the first section, blow up of solutions of riser equation with weak damping terms are studied. In the second section, blow up of solutions of riser equation logarithmic source terms involving are studied. In the third section, blow up of solutions of riser equation with strong damping terms are studied.