Belli bazı dalga oluşturucu denklemlerin yerel olmayan çözümleri ve çözümlerin patlaması
The global solutions and blow up solutions of the certain riser problems
  1. Tez No: 397055
  2. Yazar: AYTEKİN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLKÜ DİNLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde belli bazı dalga oluşturucu denklemlerin yerel olmayan çözümleri ve bu çözümlerin başlangıç ve sınır şartları altında sonlu zamanda patlama yapması incelenmiştir. Öncelikle bu alanda yapılan çalışmalar belirtilmiştir. Sonra dış kuvvet terimi sürekli bir fonksiyon alınarak oluşturulan dalga oluşturucu denklemin, verilen başlangıç-sınır şartları ve bazı şartlar altında, yerel olmayan çözümleri ve çözümlerin patlama yaptığı gösterilmiştir. Daha sonra dış kuvvet terimi, lineer olmayan bir fonksiyon alınarak oluşturulan dalga oluşturucu denklemin, verilen başlangıç-sınır şartları ve bazı şartlar altında yerel olmayan çözümleri ve çözümlerin patlama yaptığı gösterilmiştir. Son olarak sonuç ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışma, literatürde bilinen sonuçlar araştırılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the global solutions of some certain wave equation and these solutions' blows up in finite time under some conditions are examined. First of all, the studies done for this area are stated. Then, term of external force, the wave equation by taking a continuous function, given initial boundary condition and global solutions and these solutions blow up under some conditions is shown. After that term of external force, the wave equation by taking a nonlinear function, given initial boundary condition and global solutions and these solutions blow up under some conditions shown. As a results and suggestions are given. This study is made up with review literature.