Process simulation and economic analysis of radio frequency and solar energy assisted apricot drying system
Radyo frekans ve güneş enerji destekli kayısı kurutma sisteminin süreç simülasyonu ve ekonomik analizleri
- Tez No: 670819
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN DALGIÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'nin kuru kayısı üretiminde lider ülkeler arasında olduğu bilinen bir gerçektir. Kuru kayısı üretiminde kullanılan kurutma sistemlerinin tasarımı ve ekonomik açıdan değerlendirmesi önemli bir konudur. Bu amaçla, kuru kayısı üretimi için kullanılan güneş enerjisi destekli havalı ön kurutmayla kombine edilmiş radyo frekans kurutma sisteminin simülasyon ve ekonomik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kurutma sistemindeki kayısıların farklı şartlardaki kurutma davranışları ve kinetiği araştırıldı. Kuruma hızının zamanla azaldığı görüldü. Kayısının kurutma kinetiğini modellemek için Midilli denklemi kullanıldı. Fick'in ikinci yasası kullanılarak etkili nem difüzyon katsayısı hesaplandı. Optimum şartlarda, ön kurutma için difüzyon katsayısı 4,96*10-9 m2/s, RF kurutucu için 7,32*10-9 m2/s olarak bulundu. SuperPro Designer simülasyon programı ile optimum kurutma şartlarında, farklı kurutma senaryoların ekonomik analizleri yapıldı. Temel alınan senaryo için kurutma sisteminin toplam sermaye yatırımı 328.115 $ ve geri ödeme süresi 26,11 yıl olarak bulundu. Farklı kurutma senaryolarındaki kapasite değişiminin, son ürün fiyatının, elektrik fiyatının ve kurutma sisteminin yıl içerisindeki çalışma süresinin kârlılık üzerine etkileri araştırıldı. Son ürün fiyatının kârlılık üzerindeki etkisinin çok fazla olduğu görüldü. Ayrıca SuperPro Designer ile enerji analizleri yapılarak sistemin özgül enerji tüketimi ve enerji verimliliği hesaplandı. RF kurutucunun özgül enerji tüketiminin (8,95 kW-h/kg su), ön kurutucunun özgül enerji tüketiminden (1,36 kW-h/kg su) fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Turkey's apricot production is a fact known to be among the leading countries. The design and economic evaluation of the drying systems used in the dried apricots production is an important issue. For this purpose, simulation and economic studies of combined radio frequency drying and solar energy assisted air drying systems used for the production of dried apricots were carried out. The drying behavior and kinetics of apricots in the drying system under different conditions were investigated. It was observed that the drying rate decreased over time. The Midilli equation was used to model apricot drying kinetics. The effective moisture diffusion coefficient was calculated using Fick's second law. Under optimum conditions, diffusion coefficients were found to be 4.96*10-9 m2/s for pre-drying and 7.32 * 10-9 m2/s for RF dryer. Economic analysis of different drying scenarios under optimum conditions was made with the SuperPro Designer simulation program. For the scenario under consideration, the total capital investment of the drying system was 328,115 $ and the payback time was 26.11 years. The effects of capacity change in different drying scenarios, main product price, electricity price, and working time of business on profitability were investigated. It was observed that main product price had a great impact on profitability. Also, the specific energy consumption (SEC) and energy efficiency of the system were calculated by performing energy analyzes with SuperPro Designer. It was observed that SEC of RF dryer (8.95 kW-h/kg water) was higher than SEC of the pre-dryer (1.36 kW-h/kg water).