Investigations of mechanical and flammability properties of hdpe reinforced flame retardant additives including antimony trioxide
Antimon trioksit içeren alev geciktirici katkılı yüksek yoğunluklu polietilen'in mekanik ve alev geciktiricilik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 670820
  2. Yazar: BERK ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSNÜGÜL YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde, Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE)'nin, kimyasal direnç, kolay üretim tekniği, termal ve elektriksel yalıtımı, yüksek mukavemet/yoğunluk oranı gibi özelliklere sahip olmasından olayı yaygın bir kullanım alanı mevcuttur. Ancak; HDPE, içerdiği karbon ve hidrojenden dolayı son derece yanıcıdır, HDPE'nin yangına karşı dayanıklılığını geliştirmek için uygulanabilecek bazı Alev Geciktirici takviye işlemleri vardır; Bu çalışmada; Antimon Trioksit (Sb2O3) içeren iki farklı tipte ticari Alev Geciktirici masterbatch; belli oranlarda HDPE matrikse takviye edilmiştir; bu şekilde HDPE matris örneği kablo kaplama sistemlerinde kullanılacak alev geciktirici özellik kazanacaktır. Bu çalışma, plastik boru üreticisi olan bir firmanın ihtiyaçlarını karşılama üzerine yapılmıştır. Bu çalışmanın deneysel basamağında, laboratuar ekipmanları ile nispeten az miktarda hammadde üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sayede; maliyet ve enerji tasarruf edilmiştir. Ayrıca bu çalışma; fabrikanın alev geciktirici boru üretiminde yol gösterici bir formülasyon sağlayacaktır. Üretim aşamasında; ilk olarak bileşimlerin hazırlanması işlemi çift vidalı ekstrüder ile gerçekleştirildi ve daha sonra bileşenlerin sıcak bir şekilde karıştırıldığı macun, mevcut basınç ve sıcaklıkta plakalar elde etmek üzere preslendi. Malzeme karakterizasyonun gerçekleştirilmesi için üretim işleminin sonunda, her plakadan örnekler alınmıştır. Numunelerin içierdiği fonksiyonel grupların taranması için Fourier Tranform Kızılötesi Radyasyon (FTIR) spektroskopisi uygulandı. Elementel analiz ve morfolojinin araştırılmasında Fourier Tranform Kızılötesi Radyasyon (FTIR) spektroskopisi ve Taramalı Elektron Mikroskopisi- Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektroskopisi (SEM-EDS) kullanılmıştır. Plastik numunelerin viskozitesini tanımlamak için Yoğunluk ve Erime Akış İndeksi (MFI) ölçümleri yapıldı. Ayrıca numunelerin yanıcılık özelliklerini gözlemlemek için UL-94 Dikey testi yapılmıştır. Mekanik özelliklerin belirlenmesi için her bir numuneye çekme deneyi uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In this day and age, High density polyethylene (HDPE) has an extensive usage area in terms of lightweight, chemical resistance, easy production, thermally and electrically insulating, high strength-to-density ratio. However; HDPE is extremely flammable because of its chemical structure, which consists of carbon and hydrogen. There is some flame retardant reinforcement process which may be applied to improve the flammability property of HDPE. In this study; two different types of a commercial flame retardant masterbatch which consist of Antimony trioxide (Sb2O3) was loaded into the HDPE matrix; in this way the HDPE matrix specimen will be gain flame retardant property to be used in cable covering systems. This study will be performed in order to be a beneficial source for industrial organizations, plastic pipe producers in particular. During the experimental phase of the current study, production was carried out with a relatively small amount of raw materials and laboratory equipments. Therefore; the followed efficient energy-cost method during the production part of the study was expected to serve as a guideline for the production process of the factory. In the production phase; compounding process was performed in the first place by the twin-screw extruder, and then paste, which is a hot mixture of ingredients, was pressed to obtain plates at available pressure and temperature. Specimens were taken from each plate at the end of the production process to perform characterization. Later on, specimens were characterized by using the following methods; Fourier transform infrared radiation (FTIR) spectroscopy was implemented to detect functional groups and characterizing. Scanning electron microscopy- Energy dispersive X-Ray Spectroscopy(SEM-EDS) were used to investigate elemental analysis and morphology. Density and Melt flow index (MFI) measurements were carried out to define the viscosity of plastic samples. Moreover, the UL-94 vertical test was carried out to observe the flammability properties of samples. Tensile test was applied to each specimens to determine the mechanical properties.