Isıl işlemin PPS (Poly phenylene sulphide) malzemelerinin tribolojik özelliklerine etkisi
The Effect of the heat treatment on the tribologic characteristics of the PPS material
- Tez No: 67082
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CÜRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ISIL İŞLEMİN PPS (POLY PHENYLENE SULPHIDE) MALZEMENİN TRİBOLOJİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Hakan TARLAN Anahtar Kelimeler : Triboloji, Polimer Kompozit, PPS, Isıl İşlem Özet : Polimer kompozitler son yıllarda tribolojik uygulamalarda kullanılan oldukça popüler malzemelerdir. Bu çalışmada şu amaçlanmıştır, polimer kompozitlerin aşınma özelliklerinin nasıl tespit edildiği, mekanizmaların neler olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada rastgele dağılımlı kısa fiber takviyeli PPS kompozitin aşınma mekanizması incelenmiştir. Isıl işlem ve deneysel parametreler etkisiyle aşınmadaki değişimler incelenerek sağlıklı bir sebep sonuç ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. Özellikle kimyasal yapı değişimleri ile mekanik özelliklerdeki değişimler arasında bir bağ kurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE HEAT TREATMENT ON THE TRIBOLOGIC CHARACTERISTICS OF THE PPS MATERIAL Hakan TARLAN Keywords : Tribology, Polymer Composite, PPS, Heat Treatment Abstract : Polymer composites have become very popular in the tribology applications in the recent years. The aim of this project is to explain how to specify wear characteristics of the polymer composites and what the processes are in this specification. İn this project the wear mechanism of the PPS composite having randomly distributed short fibre reinforcement has been examined. During the project, relantionship on the wear characteristics facing heat treatment and experimental parameters. The change in the wear characteristics in different heat treatment and conditions have been examined aiming to drive a healthy cause and result relantionship. Special attention has been paid to specify the relation between the change in the chemical composition and mechanical properties.