Isıl püskürtme teknikleriyle plastik ve plastik esaslı kompozit tozlarla kaplanmış yüzeylerin mekanik ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi
An Investigation ot mechanicals and chemicals properties ot the plastic and plastic based compozite powder coated surtaces by flama and plasma techniques
  1. Tez No: 84358
  2. Yazar: MUSTAFA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Plastik ve plastik esaslı kompozit malzemeler yüksek korozyon direnci, yüksek darbe dayanımı, elektrik yalıtkanlığı, düşük yoğunlukları gibi üstün özellikleri nedeniyle değişik endüstriyel amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Metallerin yüzeyine kaplanarak gerçekleştirilen plastik toz kaplamalar üstün özelliklerinden faydalanmak mümkündür. Plastik kaplamaların yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri düşük sıcaklıklarda bile tokluk özelliklerini koruyabilmesi, korozyona ve atmosferik şartlara karşı dayanıklı olmaları kullanım amaçları arasındadır. Isıl püskürtme teknikler (alevle püskürtme, plazma püskürtme) yaygın olarak kullanılan tekniklerdendir. Bu yöntemler ile plastik tozların kaplanması işlemi son yıllarda uygulamaya konulan alternatif bir yüzey koruma işlemidir. Alevle ve plazma püskürtme yöntemlerinde en çok kullanılan termoplastik türleri arasında naylon, polipropilen (PP), poli(vinilklorür) (PVC), polietilen (PE), poli(tetrafloraetilen) (PTFE), cam takviyeli ve takviyesiz naylon, termoset esaslı reçineler ve bunların kopolimerleridir. Alevle ve plazma püskürtme yöntemleri ile plastik ve plastik esaslı kompozit tozlarla yapılan kaplamalar korozyon, ve atmosferik şartlara dayanıklılığa sahiptir. Bir çok püskürtme yönteminde olduğu gibi plastik kaplama işleminde de sarf malzemesi toz formunda olup, kullanım amacına bağlı olarak çeşitli özelliklere sahip farklı karışımlardan oluşmuş değişlik tipte tozlar kullanılmaktadır. Isıl püskürtme parametrelerinin esnek ve geniş bir spektrumdaki malzeme ve bileşenlerinin kullanımına izin vermesi bu yöntemi çok kullanılan bir yöntem durumuna getirmiştir. Bu araştırmada alevle ve plazma ile püskürtme tekniklerinde değişik bileşimdeki metal ve alaşımları laboratuar ve endüstriyel şartlarda farklı bileşimlerdeki plastik tozlarla kaplanacaktır. Bu teknikler kullanılarak EVOH ve alüminyum-silisyum esaslı polyester plastik kaplamaların bağ mukavemeti, aşınma, makrosertlik değerleri ile kimyasallara ve atmosferik şartlara karşı dayanıklılıkları belirlendi. Kaplamalara etki eden püskürtme parametrelerinin değiştirilerek (püskürtme mesafesi, kaplama kalınlığı XXIvs.) çeşitli tipte yapılan kaplamaların bağ mukavemetler çekme deneyi, aşınma mukavemetleri pin-on-disk ve ball-on disk yöntemleri ile yapılacak olup aşınma yöntemin esası aşınma sonucu kaplamanın ağırlık kaybına dayandırıldı. Plastik kaplamaların ışık ve tarama elektron mikroskop (SEM) yöntemleriyle mikroyapı ve mikro analiz (E.D.S.) ve Infrared Spektofotometre incelemeleri yapılarak değerlendirilmeler yapıldı. XXII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main characteristics of the powder coatings are; ease of processing, safety in handling and processing, absence of gas or odour pollution during the coating, high impact resistance even at low service temperatures, chemical resistance to acids and alkalis, excellent weather resistance, suitability to be used in food and drink sectors, ease in repair when it is damage. Coating powders are also used for decoration and protection purposes. Powder coatings are applied in anumber of ways such as dip coating, electrostatic coating, flame spray coating, plasma spray coating etc,. In a spray process, powders of the same particle size and distribution are sprayed onto different surfaces. The substrates are generally heated above the melting point of plastic powder resin or good adhesion may not be obtained. The substrate materials usually are cleaned by sand or grit blasting to form an anchor pattern that improves adhesion of flame sprayed powder coating. An obvious disadvantage of a spraying process is the presence of an open flame. Spray operators must be highly skilled and specially trained. Plastic powder coating may be subdivided into two main classes i.e; thermosets and thermoplastics. Thermosets powder materials are composed of oligomer that are designed to react when heated in the presence of a catalyst. This results in an irreversible transformation processing. Thermoplastic however, is a reversible process. Plastic powders that have a crystalline structure are stronger than the powders which have amorph structures. Mainly used plastics powders are nylon, polypropylene (PP), polyethylene (PE), polytetrafloraethylene (PTFE), polyvinlyclorur (PVC) and reinforced powders and their copolymers. Plastic powder and plastic based composite powders are used in specific applications such as electrical insulation, corrosion protection, abrasion resistance, friction and wear resistance etc,.ÖZET Plastik ve plastik esaslı kompozit malzemeler yüksek korozyon direnci, yüksek darbe dayanımı, elektrik yalıtkanlığı, düşük yoğunlukları gibi üstün özellikleri nedeniyle değişik endüstriyel amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Metallerin yüzeyine kaplanarak gerçekleştirilen plastik toz kaplamalar üstün özelliklerinden faydalanmak mümkündür. Plastik kaplamaların yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri düşük sıcaklıklarda bile tokluk özelliklerini koruyabilmesi, korozyona ve atmosferik şartlara karşı dayanıklı olmaları kullanım amaçları arasındadır. Isıl püskürtme teknikler (alevle püskürtme, plazma püskürtme) yaygın olarak kullanılan tekniklerdendir. Bu yöntemler ile plastik tozların kaplanması işlemi son yıllarda uygulamaya konulan alternatif bir yüzey koruma işlemidir. Alevle ve plazma püskürtme yöntemlerinde en çok kullanılan termoplastik türleri arasında naylon, polipropilen (PP), poli(vinilklorür) (PVC), polietilen (PE), poli(tetrafloraetilen) (PTFE), cam takviyeli ve takviyesiz naylon, termoset esaslı reçineler ve bunların kopolimerleridir. Alevle ve plazma püskürtme yöntemleri ile plastik ve plastik esaslı kompozit tozlarla yapılan kaplamalar korozyon, ve atmosferik şartlara dayanıklılığa sahiptir. Bir çok püskürtme yönteminde olduğu gibi plastik kaplama işleminde de sarf malzemesi toz formunda olup, kullanım amacına bağlı olarak çeşitli özelliklere sahip farklı karışımlardan oluşmuş değişlik tipte tozlar kullanılmaktadır. Isıl püskürtme parametrelerinin esnek ve geniş bir spektrumdaki malzeme ve bileşenlerinin kullanımına izin vermesi bu yöntemi çok kullanılan bir yöntem durumuna getirmiştir. Bu araştırmada alevle ve plazma ile püskürtme tekniklerinde değişik bileşimdeki metal ve alaşımları laboratuar ve endüstriyel şartlarda farklı bileşimlerdeki plastik tozlarla kaplanacaktır. Bu teknikler kullanılarak EVOH ve alüminyum-silisyum esaslı polyester plastik kaplamaların bağ mukavemeti, aşınma, makrosertlik değerleri ile kimyasallara ve atmosferik şartlara karşı dayanıklılıkları belirlendi. Kaplamalara etki eden püskürtme parametrelerinin değiştirilerek (püskürtme mesafesi, kaplama kalınlığı XXI