Banach uzaylarında yaklaşım özelliğinin bazı zayıf versiyonları üzerine
On some weak versions of the approximation property in Banach spaces
- Tez No: 670824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili kaynak araştırması ve tezin amacı verilmiştir. İkinci bölümde çalışma boyunca kullanacağımız temel tanımlar, kavramlar ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, Banach uzayının yaklaşım özelliği ve bu özelliğin literatürde mevcut olan bazı versiyonları verilerek aralarındaki ilişkiler örneklerle gösterilmiştir. Ayrıca bu bölümde, zayıf yaklaşım özelliği ile ilgili literatürde mevcut olan bazı sonuçlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, zayıf yaklaşım özelliği ile ilgili üçüncü bölümde verilen sonuçlar, p-zayıf yaklaşım özelliği için ele alınmıştır. Beşinci bölümde bu çalışmada ifade edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, source research of the subject and the purpose of the thesis are given. In the second chapter, basic definitions, concepts and theorems that we will use throughout the study are stated. In the third chapter, the approximation property of the Banach space, and some versions of this property existing in the literature are given and the relationships between them are illustrated. In addition, in this chapter, some existing results of the weak approximation property are included. In the fourth chapter, the results given in the third chapter dealing with weak approximation property are considered for the p-weak approximation property. In the fifth chapter, the results and recommendations stated in the study are included.