Bazı entomopatojen fungus izolatlarının bakla zınnı [Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae)]'na karşı etkinliklerinin araştırılması
The effects of some entomopathogenic fungi isolates on apple blossom beetle, Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae)
- Tez No: 670823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ATAY, PROF. DR. YUSUF YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma 2019-2020 yılları arasında yürütülmüş olup, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü Mikoloji Laboratuvarında bulunan entomopatojen fungus kültür koleksiyonundan seçilen 15 entomopatojen fungus izolatının moleküler yöntemlere göre teşhisleri yapılmış ve Bakla Zınnı [Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae)] erginlerine karşı etkinliği araştırılmıştır. Moleküler tanı testleri sonucunda 13 izolatın Beauveria bassiana, 1 izolatın Clonostachys rosea ve 1 izolatın da Purpureocillium lilacinum olduğu anlaşılmıştır. Entomopatojen fungus izolatlarının bakla zınnına karşı etkinliğinin belirlenmesi için 1x107 konidiospor ml-1 konsantrasyonunda tek doz denemesi yapılmıştır. Tek doz denemesi verilerine göre yüksek etki gösteren 5 izolat seçilmiş (GN16, GN22-1, GN29-1, HP3-1 ve HP33-1) ve bu izolatlar ile 1x106, 1x108 ve 1x109 konidiospor ml-1 dozları kullanılarak doz-ölüm denemeleri kurulmuştur. Ayrıca doz ölüm denemelerinde kullanılan izolatların 1x108 konidiospor ml-1 dozunda LT30, LT50 ve LT90 değerleri ile 11. günde LC50 ve LC90 değerleri hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre doz-ölüm çalışmalarında kullanılan tüm izolatların Bakla Zınnı erginlerine karşı etkili olduğu görülmüştür. Etkinliğin tam olarak ortaya konulması için daha detaylı tarla çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study carried out between 2019-2020, 15 entomopathogenic fungus isolates selected from the entomopathogenic fungus culture collection in Mycology Laboratory (Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Agriculture, Plant Protection Department) were identified using molecular methods and their effectiveness against adults of Apple Blossom Beetle [Tropinota (= Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae)] was investigated. Molecular diagnostic tests revealed that 13 isolates were Beauveria bassiana, 1 isolate was Clonostachys rosea, and 1 isolate was Purpureocillium lilacinum. In order to determine the effectiveness of these entomopathogenic fungus isolates against adults of Apple Blossom Beetle, a single dose trial was conducted at a concentration of 1x107 conidiospor ml-1. According to the single-dose trial data, 5 isolates with high efficacy were selected (GN16, GN22-1, GN29-1, HP3-1 and HP33-1) and dose-mortality trials were established with these isolates using 1x106, 1x108 and 1x109 conidiospor ml-1 doses. In addition, LT30, LT50 and LT90 values at a dose of 1x108 conidiospor ml-1 and LC50 and LC90 values on day 11 were calculated for the isolates used in the dose-mortality trials. According to the data obtained as a result of the study, it was observed that all isolates used in dose- mortality studies were effective against Apple Blossom Beetle adults. With these isolates, more detailed studies should be conducted in field conditions.