ID3 uzayının banach cebiri yapısı ve manifold yapısı
The Banach algebra and manifold structure on ID3 space
  1. Tez No: 3837
  2. Yazar: NEVZAT EMİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
D3 UZAYININ BANACH CEBÎRÎ YAPISI VE MANIFOLD YAPISI (Yüksek Lisans Tezi) Nevzat EMÎN GAZI (ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Dual sayxlar cümlesi OD), 3D üzerindeki cebirsel yapılar, 3 limit, türevlenebilme ve 3D - türev kavramları ile 3D uza- 3 3 yınm Banach cebiri yapısı, 3D için bir topoloji ve 3D üzerinde tanımlı fonksiyonların bazı özellikleri incelen miştir, il |L_ normu esas alınarak tanımlanan II ll.T_ ND NDq 3 normu yardımıyla 3D üzerinde bir Banach uzayı yapısı ve tanımlanan * çarpma işlemiyle de bir Banach cebiri ya- 3 pisi elde edilmiş, 3D ün II IL_ -,,,,. * v' ND- den kaynaklanan topo- 6 3 loj isiyle 3R ya topolojik olarak homeomorf olduğu ve 3D üzerinde tanımlanan 3D - türev için“Bir noktada bir fonk siyon 3D - türeve sahipse 3R - türeve de sahiptir.”öner mesinin doğru olduğu gösterilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
THE BANACH ALGEBRA AND MANIFOLD STRUCTURE ON 3D3 SPACE (M.Sc. Thesis) Nevzat EMİN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Februay 1988 ABSTRACT The set of Dual numbers OD), the structure of Banach n 3 3 algebra on 3D, the topology for 3D and some specialities 3 of the functions which are defined on 3D with the concepts the algebraic structure of 3D, limit, derivatiable and 30 - derivative had been examined. The structure of Banach 3 space on 3D and the structure of Banach algebra with the product operation * had been obtained with the norm II II ND which is defined with the basic norm II II ND and it has 3 shown that the topology of II II "D on 3D is topologically homeomorf to 3R and if a function has 3D - derivative at 3 any point then it has 3R - derivative at the same point on 3D -. m