Stanislavski yönteminin akademik oyunculuk eğitimindeki karşılığı: Role yaklaşım önermeleri ve bir atölye çalışması
System of stanislavski in academic acting education: Proposals to role approach and a workshop
  1. Tez No: 670838
  2. Yazar: HASAN İRFAN BUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL EZİCİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, Rus tiyatro insanı Konstantin Sergeyeviç Stanislavski'nin çağının güncel, bilimsel araştırmaları ve hipotezleri ışığında geliştirdiği oyunculuk yorum yönetiminin sonuçlarının ve role yaklaşım önermelerinin, günümüz Türkiye'sinde akademik oyunculuk eğitimindeki karşılığını değerlendirmeyi; sahneleme ve oyuncunun role yaklaşım sürecinde uygulamada gözlemlenen belirsizlikleri incelemeyi; bu belirsizliklerin giderilmesinde yöntem geliştirme arayışlarının sunumunu amaçlamaktadır. Çalışmada, Stanislavski'nin oyunculuk anlayışındaki kırılmalara ve değişimlere etki ettiği bilinen bilim, sanat insanlarıyla olan iş birliğine değinilerek, dünyada ve ülkemizde 21. Yüzyıl bilimsel-sanatsal gelişmelerinin ışığında Stanislavski'nin öğretisinin ve sonuçlarının oyunculuk eğitiminde irdelenmesi; günümüz oyuncusu ve/veya eğitim sürecindeki oyuncu adayında onun önermelerinin nasıl ve ne ölçüde karşılık bulduğunu incelenmesi ve çözüm önerilerine temel oluşturmak üzere çalışma süreci verileriyle Stanislavski'nin oyunculuk yorum yönteminin Hacettepe Ünverstitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı öğrencileriyle seçilen model oyunlarının uygulanmasından ortaya çıkan sorunlar analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Russian theater people, Konstantin Sergeyevich date of Stanislavsky's era, scientific research and hypothesis are the results of the administrative review in acting developed in light role and approach proposition of today evaluated the response in the academic study acting in Turkey, and in addition, a staging and the player's role in the approach process uncertainties observed in practice will be examined. The study aims to present the search for method development in eliminating these uncertainties. In this study, cooperation with the people of science and art, which is known to affect the breaks and changes in Stanislavsky's acting understanding, will be mentioned. In addition, the effect of Stanislavsky's teachings and results on acting education will be examined in the light of 21st century scientific developments in the world and in our country. In this study, which will examine how and to what extent his proposals are responded to today's actor and / or actor candidate in the training process, the problems arising in the application of Stanislavski's acting interpretation method will be analyzed with the data of the working process to form a basis for solution proposals.