Görsel sanatlarda kadın ve doğa ilişkisinde bütünlük arayışı
The seek for integrity in the relation of women and nature in visual arts
  1. Tez No: 670841
  2. Yazar: ŞÜKRAN AZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA SUSAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kadın ve doğa arasındaki ilişki incelenirken ataerkil yapı, araştırma kapsamında eleştirilmektedir. Sanayileşme ve kapitalizmin neden olduğu sömürü düzeninin kadın ve doğa üzerindeki etkisi, seramik malzeme ile ilişkilendirilerek ele alınmaktadır. Sömürüye karşı gelişen feminizm ve ekofeminizm hareketleri konu bağlamında incelenmiştir. Ekofeminizm, cinsiyet ayrımcılığıyla doğanın tahrip edilmesi arasında ilişki kurarak doğan sorunlara dikkat çekmektedir. Hareket, kadın ve ekolojik sorunların sebebinin ataerkil toplum yapısı olduğunu öne sürmektedir. Erkek ve kadın arasındaki fiziksel, biyolojik farklar yüzünden kadının uğradığı şiddet ve baskının sanatta yansımasını feminizm ve çevresel sanat akımlarında kendini göstermektedir. Kadın imgesinin sanat tarihi boyunca ele alınışındaki değişimde, anaerkil düzene geçişin izleri ele alınmıştır. Araştırma kapsamında figüratif sanata ilgi, kadın bedeni ve hayvan formlarını iç içe ele alan sanatçılar çerçevesinde incelenmiştir. Kişisel sanat pratiğini şekillendiren figüratif seramik formlar; hayvan, kadın ve doğanın bütünsel algılanışına dayanmaktadır. Rapor kapsamında yapılan seramik heykellerde kilin doğasını öne çıkaran plastik bir dil aranmıştır.
Özet (Çeviri)
While the relationship between women and nature is examined, the patriarchal structure is criticized within the scope of the research. The impact of the exploitation order caused by industrialization and capitalism on women and nature is addressed by associating it with ceramic material. Feminism and ecofeminism movements that have developed against exploitation have been studied in the context of the subject. Ecofeminism draws attention to problems arising from the relationship between sex discrimination and the destruction of nature. The movement suggests that the cause of women and ecological problems is the patriarchal structure of society. The reflections of the violence and oppression that women are subjected to due to the physical and bilological differences between men and women show themselves in feminism and environmental art movements. In the change in the way women's images are treated throughout art history, traces of the transition to the matriarchal order are addressed. Within the scope of the research, the interest in figurative art, the artists who intertwined the female body and animal forms were examined. Figurative ceramic forms that shape personal art practice are based on the perception of animals, women and nature as a whole. A plastic language highlighting the nature of clay was sought in the ceramic sculptures made within the scope of the report.