Alanya ilçesindeki yaygın eğitim etkinlikleri ve katılım
Non- formal educational activities and participation in Alanya district
- Tez No: 670842
- Danışmanlar: PROF. MERAL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma Alanya İlçesi'nde yaşam boyu öğrenme kültürünü destekleyen yaygın eğitim etkinliklerinin ve bu etkinliklere katılım durumunun ne olduğunu belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaç kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı, Alanya Belediyesi, Üniversiteler ve sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen yaygın eğitim etkinliklerinin ve bu etkinliklere katılım durumunun ne olduğu sorularına cevap aranmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada verilerin toplanmasında nitel araştırma yaklaşımının doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma belgelerinden elde edilen istatistiki veriler araştırmanın alt amaçlarına açıklık getirecek biçimde betimsel istatistiğin yüzde ve frekans tekniği kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, öncelikle Alanya Halk Eğitimi Merkezinin en fazla yaygın eğitim hizmeti veren kamu kurumu olduğu görülmüştür. Halk eğitimi merkezinin genel kurslar kapsamında daha çok genç gruplara hizmet verdiği, mesleki ve teknik eğitim kapsamında açılan kurslarda yaş ortalamasının yükseldiği ve okuma yazma kurslarında ileri yaş gruplarındaki okuryazarlık oranı düşse de kurslara katılımın daha düşük oranda olduğu görülmüştür. İlçede üniversiteler tarafından düzenlenen yaygın eğitim faaliyetleri ile ilgili olarak açılan kursların, kurs türleri açısından sınırlı olduğu ve katılımcı sayısının sembolik düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca ilçede Alanya Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı Halk Eğitimi Merkezlerine benzer biçimde yetişkinlere ve çocuklara yönelik kurslar düzenlemektedir. Halk Eğitimi Merkezi katılımcı sayıları ile kıyaslandığında Belediye tarafından ulaşılan hedef kitlenin daha sınırlı sayıda olduğu ancak, kadın katılımcıların oranının Belediye kurslarında daha yüksek olduğu görülmüştür. Son olarak, Alanya İlçesi'nde sistemli eğitim programı düzenleyen tek sivil toplum örgütü Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından açılan eğitim programları içinde girişimcilik kursları önemli bir yer tutmaktadır. Bu durum yaşam boyu öğrenme yaklaşımının temel hedefleri ile de örtüşmektedir
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the non-formal education activities that support lifelong learning culture in Alanya District and the status of participation in these activities. Within the scope of this purpose, what the non-formal education activities are organized by the Ministry of National Education, Alanya Municipality, Universities and non-governmental organizations and the status of participation in these activities were examined. In this study, the survey model was used and the data was collected through the document analysis method of the qualitative research approach. The statistical data obtained from the research documents were interpreted by using the percentage and frequency technique of descriptive statistics to clarify the sub-objectives of the research. As a result of the research, it was seen that Alanya Public Education Center is the public institution that provides the largest number of non-formal education services. It was observed that the Public Education Center mostly served younger groups within the scope of general courses, the average age increased in the courses opened within the scope of vocational and technical education, and although the rate of literacy among older age groups decreased in literacy courses, participation in the courses was observed to be lower. It was determined that the courses opened for non-formal education activities organized by the universities in the district were limited in terms of course types and the number of participants remained at a symbolic level. In addition, Alanya Municipality organized courses for adults and children in the district, similar to the Public Education Centers of the Ministry of National Education. When compared to the number of Public Education Center participants, it was observed that the target audience reached by the Municipality was more limited, but the proportion of female participants was higher in the Municipality courses. Finally, entrepreneurship courses have an important place among the training programs opened by Alanya Chamber of Commerce and Industry, the only non-governmental organization organizing a systematic training program in Alanya District. This situation overlaps with the main objectives of the lifelong learning approach.