Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri için öngörülen rekabet yasağı
The prohibition of competition for the members of board of directors in joint stock companies
- Tez No: 670849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma konumuzu anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri için öngörülen rekabet yasağı oluşturmaktadır. Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri için rekabet yasağı Türk Ticaret Kanununun 396.Maddesinde düzenlenmiştir. Çalışmamız 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; rekabet yasağı ve rekabet kavramları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca rekabet yasağının benzer kavramlardan farkı ile, rekabet yasağına ilişkin düzenlemelerin amacı ve özellikleri anlatılmıştır. Son olarak Türk mevzuatında yapılan diğer rekabet yasağına ilişkin düzenlemelere değinilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde anonim şirketlerde yönetim kurulu üyeleri için öngörülen rekabet yasağının kapsamı anlatılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise rekabet yasağının genel kurul tarafından verilen onayla ortadan kaldırılması hali üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca rekabet yasağının ihlali halinde uygulanabilecek yaptırımlar ve bu yaptırımların uygulanmasındaki usul incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the prohibition of competition for the members of board of directors in joint stock companies. The prohibition of competition for the members of board of directors in joint stock companies is regulated under article 396 of Turkish Commercial Code. This study consists of three main sections. In the first section; the concepts of prohibition of competition and competition were handled. Furthermore, in this section the differences of prohibition of competition from other similar terms, the purpose of regulations about prohibition of competition and its characteristics were described. Finally, the other regulations about prohibition of competition that in Turkish legislation were mentioned. In the second section of the study, the scope of the prohibition of competition for the members of board of directors in join stock companies was explained. In the final section, to remove prohibition of competition with approval of general assembly was discoursed. Moreover in this section, the sanctions that may be applied in case of violating of the prohibition of competition and the procedure of implementation of this sanctions were examined.