Karamemi tezyinatının etkisinde yeni cilt uygulamaları
The application of new bindings under the thumb of Karamemi's ornament
  1. Tez No: 670886
  2. Yazar: ELİF GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SACİT AÇIKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Cilt Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Nakkaş Karamemi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan sarayın sernakkaşlarından birisidir. Bu nedenle nakkaş Karamemi'nin bu bahçe ve çiçek kültüründen etkilendiği, kendine has üslubuyla çiçekleri stilize ettiği söylenebilir. Birbirinden farklı desenleri, tezhip sanatında kuralların dışına çıkarak yaptığı yeni tasarımları, üslubuyla yorumladığı halde karakteri belli olan çiçek motifleri ile yeni bir üslubu ortaya çıkararak tezhip sanatında ekol olmuştur. Bu çalışma Karamemi'nin tezhip sanatına getirdiği yeni üslubun cilt sanatında ne şekilde değerlendirildiğini görmek ve bu şekilde yeni uygulamalar yapabilmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Minituarist Karamemi was one of the palace's sernakkas lived in the Suleiman the Magnificent era. For this reason, we can say that minituarist Karamemi was influenced by this garden and flower culture, stylized the flowers with his unique style. His several designs, the new style he has made by going out of the box in ornamentation art, even though he interpreted it with his style, he introduced a new style with flower motifs whose character is obvious ended up making him school in ornamentation art. Our study has been carried out in order to evaluate the new style that Karamemi brought to the art of ornamentation in the art of bookbinding and to make new applications in this way.