Lise 3 İngilizce dersinde işbirlikli öğrenmenin öğrencilerin eleştirel ve yansıtıcı düşünme becerileri ile derse ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of cooperative learning on students' critical and reflective thinking skills and attitudes towards high school 3rd grade English lesson
  1. Tez No: 670885
  2. Yazar: ŞEYDA NUR AKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜRBÜZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise 3 İngilizce dersinde işbirlikli öğrenmenin öğrencilerin eleştirel ve yansıtıcı düşünme becerileri ile derse ilişkin tutumlarına etkisini belirlemektir. Bu araştırmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinin bir arada olduğu karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Malatya ili Yeşilyurt ilçesindeki X Lisesi 3. sınıflarından olasılığa dayalı seçkisiz örneklemeyle seçilen 25'i deney, 25'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 50 öğrenciden oluşmaktadır. Nitel boyutta ise; deney grubundan 16 öğrenci gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Grupların ön test-son test puanlarını karşılaştırmak üzere bağımsız gruplar t-testi; deney ve kontrol grubunun kendi içindeki karşılaştırma için bağımlı gruplarda t-testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test eleştirel düşünme puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubu öğrencilerinin son test yansıtıcı düşünme ve tutum puanlarının kontrol grubundaki öğrencilerin puanlarından yüksek olmasına rağmen bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Genel olarak işbirlikli öğrenmenin dersi daha eğlenceli hale getirdiği, öğrencilerin derste kendini daha rahat hissettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of cooperative learning on students' critical and reflective thinking skills and attitudes towards high school 3rd grade English lesson. In this study, mixed method, which combines quantitative and qualitative research designs, was used. In the quantitative dimension of the study, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. In the qualitative dimension, phenomenology design was used. The study group of the research consists of 50 students, 25 of which are experimental and 25 of them are in the control group, selected by random sampling based on probability from the 3th grade of X High School in Yeşilyurt district of Malatya province in the 2018-2019 academic year. In qualitative dimension; 16 students from the experimental group were determined on a voluntary basis. The data obtained from the scales applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test were analyzed with a statistical package program. Independent Samples t-test to compare the pre-test and post-test scores of the groups; Paired Samples t-test was used for comparison within the experimental and control groups. Qualitative data were analyzed using content analysis method. A significant difference was found between the post-test critical thinking scores of the experimental and control group students. Although the post-test reflective thinking and attitude scores of the experimental group students were higher than the scores of the students in the control group, it was observed that this difference was not statistically significant. In general, it was concluded that cooperative learning made the lesson more enjoyable and students felt more comfortable in the lesson.