Sosyal bilgiler öğretiminde tarihi metin ve hikaye kullanarak değerlerin öğrencilere kazandırılması
Gaining values to students by using histroical text and story in social studies teaching
  1. Tez No: 670888
  2. Yazar: MERVE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİME ARZU GÜNGÖR AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yapılan araştırmanın amacı; sosyal bilgiler öğretiminde tarihi metin ve hikâye kullanarak değerlerin öğrencilere kazandırılması olarak belirlenmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bulunan İstiklal Şehit Lokman Oktay Ortaokulunun 7. sınıfında okuyan 30 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmada Türk tarihinde yolculuk ünitesi kapsamında yer alan kazanımlara uygun tarihi metinler ve hikâyeler kullanılmıştır. Bu çalışma nitel araştırma modellerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak geliştirilen çalışma yaprakları ve yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Öğrencilerin değerlere ilişkin bilgilerini öğrenebilmek amacıyla ön ve son yazılı görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma probleminin çözümlenmesine yönelik betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bu bölümde öğrencilerin cevaplarından sık sık alıntılara yer verilmiştir. Ayrıca bazı sorulardan elde edilen veriler sayısallaştırılarak öğrencilerin sözcük sıklık tekrarları yüzde hesapları kullanılarak da belirtilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgularla tarihi metin ve hikâye kullanılmasının değerleri kazandırma noktasında olumlu etki ettiği sonucu elde edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretiminde tarihi metin ve hikâye kullanarak öğrencilerde değerlere yönelik farkındalık oluştuğu ve var olan değerlerin geliştirilmesinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research conducted; it is determined as the acquisition of values by using historical text and story in Social studies teaching. The research was conducted with 30 students studying in the 7 th grade of İstiklal Şehit Lokman Oktay secondary school in the Ümraniye district of İstanbul for the 2019-2020 academic year. İn the research historical texts and stories in accordance with the acquisitions includedin the travel unit in Turkish history were used. This study was carried out with case study design,which is one of the qualitative research models.In the research,worksheets and structured interview form developed as data collection tools were used.Pre and post written interview forms were used in order to learn the students knowledge about values. Descriptive analysis technique, which is frequently used in qualitative research methods, was used to solve the research problem. In this section, frequent from qualitions students`s answers are included. In addition, the data obtained from some questions were digitized and the word frequency repetitions of the students were expressed as percentage. With the findings obtained as a result of the study, it was observed that using historical texts and stories in Social studies teaching, students became aware of values and were effective in developing existing values.