İndirgenmiş nakit akımları yöntemine dayalı olarak oluşturulan portföylerin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performances of the portfolios created based on the discount cash flow method
  1. Tez No: 670894
  2. Yazar: ENDER BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Firma ile ilgili çıkar gruplarının üzerinde durdukları en önemli konulardan biri firma değerinin tespitidir. Özellikle birleşme ve satın alma süreçlerinde, halka arz süreçlerinde ve portföy yatırımları ile ilgili kararlarda firma değerinin tahmin edilmesi en temel konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Firma değerini doğru bir şekilde tespit edebilmek için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Kullanılan yöntemlere göre tahmin edilen değer farklılaşabilmektedir. Çalışmamızda indirgenmiş nakit akımları yöntemleri ile firma değerleri tespit edilmiştir. Bu kapsamda firmaya serbest nakit akımları ve özsermayeye serbest nakit akımları yöntemleri kullanılmış ve Borsa İstanbul'da Taş-Toprak Sanayii'nde işlem gören 20 firmanın değeri 2009-2013 yılları için her yıl tahmin edilmiştir. Yıllık olarak değer tahmini yapılırken, ilgili yıldan sonra ortaya çıkan gerçek nakit akışları ve gerçek sermaye maliyetleri dikkate alınmıştır. Elde edilen firma değerleri ile firmaların piyasa değerleri karşılaştırılarak firmaların her yıl için düşük fiyatlama oranları hesaplanmış ve düşük fiyatlama oranlarına göre portföyler oluşturulmuştur. Düşük fiyatlama oranı yüksek olan firmalardan oluşan portföylere yapılan yatırımların hem BIST 100 endeksine göre hem de diğer portföylere göre anormal getiri sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca nakit akışlarını tahmin ederken ve ağırlıklı ortalama sermaye maliyetini ve bu maliyetin bileşenlerini tahmin ederken literatürde kullanılan farklı yaklaşımlar dikkate alınarak her bir firma ve her bir yıl için değer tahminleri yapılmış ve yaklaşım farklılıklarının tahmin edilen değer üzerine etkisi ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among other things about a firm interest groups are mostly interested in the determination of the firm's value. Estimating a firm's value is one of the fundamental issues, particularly in mergers and acquisitions, initial public offering processes, and decisions regarding portfolio investments. Different methods have been developed to determine the firms' value accurately. The estimated value may differ according to the method being used. In this study, firm values have been determined by using the discounted cash flow methods. The study used the methods of free cash flows to the company and free cash flow to equity, and it estimated the value of 20 companies on an annual basis in the sector of nonmetallic mineral products traded in Borsa Istanbul for the years 2009-2013. During the estimation of the value on an annual basis, the study has taken into account the real cash flows and real capital costs that occur after the relevant year. After comparing the obtained values of the firms with their market values, the low pricing rates of the firms were calculated for each year, and then portfolios were created according to the low pricing ratios. Abnormal returns have been determined for the investments made in portfolios consisting of companies with a low pricing ratio yield both according to the BIST 100 index and other portfolios. In addition, values have been estimated for each firm and each year by taking into account different approaches used in the literature, and the results about the effect of the approach differences on the estimated value have been reported while estimating the cash flows and the weighted average cost of capital as well as the components of this cost.