Ebeveyn altruizminin tasarruf davranışları üzerindeki etkisi: Davranışsal iktisat perspektifinde bir araştırma
The effect of parental altruism on saving behavior: A research in the frame of behavioral economics
- Tez No: 670895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YÜCEDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Davranışsal tasarruf teorileri (Davranışsal Yaşam Döngüsü Hipotezi ve Hiperbolik İndirgeme Hipotezi), bireylerin tasarruf edememesinin önündeki engelleri çerçeveleme, otokontrol, zihinsel hesaplama gibi bilişsel önyargılar ve zihinsel kısayollarla açıklamaktadır. Bu çalışmada, bireylerin altruistik davranışlarının, tasarrufları motive edip edemeyeceği, ebeveyn altruizmi kapsamında araştırılmaktadır. Ulusal ve uluslararası literatürde, konuyu ele alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu amaç doğrultusunda kacaldin.com sitesi üzerinden bir sanal deney tasarlanmıştır. Ebeveynler deney grubunu, ebeveyn olmayanlar kontrol grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılara önce 20 soruluk bir genel kültür testi uygulanmış, testten 70 puan alan katılımcılar demografik faktörler, tasarruf, tüketim ve beklentilere yönelik oluşturulan anketi yanıtlamış ve deney sonunda teşvik olarak sudoku, boyama kitabı (ebeveynler çocukları için; ebeveyn olmayanlar köy okulu için) ve ajanda (katılımcılar için) sunulmuştur. Teşvik seçimine göre katılımcıların altruistik olup olmadıkları belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubu arasındaki farklılık bağımsız örneklem t-testi aracılığıyla test edilmiş; ardından çapraz tablo analizleriyle bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, ebeveyn olmayanların, ebeveyn olanlara göre daha altruistik olduğu bulgulanmıştır. Ebeveyn olanlar ve olmayanlar, çocukları için tasarruf etmenin önemli olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Total Number of Pages : 198 Behavioral saving theories (Behavioral Life Cycle Hypothesis and Hyperbolic Discounting) identifies the problems which create obstacles to saving behavior as biases and heuristics (framing effect, self-control, mental accounting etc.). Instead of researching these obstacles, in this study, it's investigated whether the altruistic behavior of individuals will motivate the savings. In the frame of this scope, a virtual experiment designed on kacaldin.com (which means what is your score?). Parents determined experiment group and non-parents are control group. Experiment starts with 20 general knowledge quiz questions, participants who has got 70 points from this quiz, had answered a survey which includes questions about demographics, savings, consumption and expectations. At end of the experiment, participants choose between agenda for their own name; sudoku and coloring book for their child (for experiment group) or for rural schools (for control group) as incentives. Their choice determined whether they are altruist or not. The difference between the experimental and control groups was tested by the independent sample t-test; then, the findings were interpreted with cross-table analysis. As a result of the research, it was found that non-parents are more altruistic than the parents. Parents and non-parents stated that to save for their children is important.