Some notes on the effective length of a column in a frameand global versus member buckling of a truss system
Bir çerçevede etkili kolon boyunun hesabı ve bir kafes sistemde eleman burkulması ile sistem çökmesinin karşılaştırılması üzerine bazı notlar
  1. Tez No: 670923
  2. Yazar: AHMET HİCAZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezde, iki farklı yapının stabilizesi üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak, farklı eğimlere sahip kirişin, birleştiği kolonun etkili burkulma uzunluğuna etkisi, basit bir çerçeveden oluşan sistem üzerinde incelenmiştir. Kirişin çok fazla eğimli olduğu durumlarda, etkisinin çok şiddetli olduğu, fakat yataya yakın eğimli durumlarında ise büyük ölçüde sabit bir değerde kaldığı gözlenmiştir. Ayrıca, eğimli kiriş çekmeye maruz ise yine bu değişikliğin fazla olmadığı gözlenmiştir. Literatürde kullanıldığı şekliyle, kirişlerin eğimlerinin ihmal ediliyor olmasının gerçekçi olduğu bu çalışmada da gözlenmiştir. İkinci olarak, kafes sistemlerde sistem burkulması ve eleman burkulması karşılaştırılmıştır. Başlangıç olarak, tüm çubuk kesit alanları aynı olan ve literatürde bulunan düzlem bir kafes sistem çalışılmış ve daha sonra çalışma genişletilerek bir uzay kafes sistem bu çalışmaya eklenmiştir. Yapı yüksekliğinin değişimine bağlı olarak, tüm sistemin ve bir elemanın burkulması için uygulanması gereken yük miktarı hesaplanarak tablo ve grafikler ile sunulmuştur. Daha sonra, aynı miktarda malzeme kullanarak, sistem ve eleman burkulma yüklerinin eşit olabilmesi için çubuk kesitlerinin boyutlandırılması üzerinde çalışılmıştır. Çözümler, matris deplasman yöntemi ve/veya sonlu elemanlar programları (Ansys ve SAP2000) kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is basically focusing on two subjects about structure buckling. First, the effect of inclined member connection on the effective length of columns is investigated on a simple frame. It is observed that the buckling length factor of columns are changing intensively for the very steep member connections, but not so much different for the members which are connected with a slope at the neighborhood of horizontal slope. It is also observed that there is a very slightly change when the beam is under tension. Thus, ignoring the slope of the beam is realistic in civil engineering applications, as found in literature. Secondly, system buckling and member buckling of truss systems are compared. For a start, a plane truss system is studied that was found in literature, then a space truss system is considered with the members of same cross sections. Change of system and member buckling loads are presented in terms of height of the truss system. In order to have the same system and member buckling load for a truss system, design of the member cross sections is investigated, provided that the same volume of material is used. The solutions are obtained by using Matrix stiffness method and/or finite element software programs (ANSYS and SAP2000).